spravy.sk spravy.sk

Palmer slovne prefackal Vettela: Vyhral ten správny jazdec
zdroj: TASR/AP

Palmer slovne prefackal Vettela: Vyhral ten správny jazdec

Ku kanadskému trestu pre Sebastiana Vettela sa postupne vyjadruje celá odborná verejnosť. Pohľady sú rôzne a nájdeme zástupcov oboch názorových prúdov. K zástancom komisárov sa teraz pridal aj bývalý pretekár Jolyon Palmer.

Problematická situácia sa zrodila v 48. kole Veľkej ceny Kanady. Vettel spravil pod stúpajúcim tlakom malú chybu, vyšiel na trávu a pri návrate na trať zablokoval Hamiltona. Problém bol v tom, že ho vytláčal čoraz viac a viac k bariére: podľa niektorých odborníkov len korigoval pretáčajúci šmyk, no Autosport tvrdí, že podľa komisárov bol v tom úmysel a vraj to mali potvrdiť zábery z okruhových kamier, ktoré sme však nevideli. Aj keď už nemusel, tak naďalej pokračoval v jazde doprava.

"Ako hovorí jeho obrana, daný rozbeh ho poslal krížom cez celú šírku okruhu," skonštatoval Palmer vo svojom stĺpčeku pre BBC. "Ale je vinný z nebezpečného návratu na okruh, keďže auto nemal plne pod kontrolou - a to až do takej miery, že Hamiltona nebezpečne vytlačil z trate."

Angličan našiel aj iný podobný incident, ku ktorému vieme túto udalosť prirovnať: "Bola to takmer dokonalá kópia toho, čo sa zrodilo medzi Maxom Verstappenom a Kimim Räikkönenom v poslednej šikane minuloročnej VC Japonska. Len jedenásť podujatí dozadu. Verstappen pod tlakom Fína zablokoval kolesá, skrátil si zákrutu a na trať sa vrátil tak, že Räikkönena vytlačil mimo... nuž a svoju pozíciu si udržal."

Holanďan dostal päťsekundový trest. "A môžem vám garantovať, že celý tábor Ferrari s tým trestom v danom okamihu súhlasil," zdôraznil Jolyon Palmer pripomínajúc, že s ním verejne súhlasil aj Sebastian Vettel. "A skutočnosť, že Ferrari sa odvoláva voči Vettelovmu trestu, ktorý je až neskutočne podobný, je zúfalá."

"A ja si myslím, že Verstappenov prípad bol akceptovateľnejší, ako ten Vettelov kanadský. On sa totiž s autom jednoznačne pokúšal zatočiť a nechcel vletieť do Räikkönena, čo eliminuje pochybnosti existujúce vo Vettelovom prípade."

Podľa Palmera sú obrovské protesty založené aj na emóciách. Hamilton má v šampionáte už veľký náskok, jeho kolega Bottas stratil dych a víťazstvo Ferrari by celkovej situácii len prospelo. "Ak by bola Formula 1 len šou, tak dobre. Ale nie je, je to šport. Vyhrať má ten správny jazdec a v Kanade ten správny jazdec napokon aj vyhral."

Ba čo viac, Vettel to všetko podľa Palmera zahral takticky. Spravil chybu, ale pozornosť od nej odlákal svojim následným extempore. "Postaral sa o to, že všetci hovoria o treste a nie o jeho príčine, ktorým bola jeho chyba. Len pokračujeme v tom, že Nemec robí pod tlakom chyby. Hamilton by ho v tretej zákrute nepredbehol, to totiž nie je miesto na predbiehanie. Vettel však nad autom stratil kontrolu a dal mu výhodu."

"Nech je príčina akákoľvek, neospravedlňuje základnú chybu štvornásobného majstra sveta. A nebola to malá chyba: bol jediným jazdcom, ktorý si za celú veľkú cenu skrátil šikanu tvoriacu zákrutu tri/štyri..." hovoril ďalej Jolyon Palmer. "Je to výnimočne talentovaný jazdec, jeho kvalifikačné kolo bolo brilantné a preteky mal vo vačku. Avšak toto je už znepokojujúci a opakujúci sa trend, ktorý nevidíme u žiadneho iného top jazdca."

Nuž a Palmerovi sa nepozdávalo ani Vettelovo predstavenie po pretekoch. Poriadne sa rozohnil a svoje emócie nevedel dostať pod kontrolu. "Tá prehnaná reakcia a všetky tie protesty boli smiešne. Viem si predstaviť len jednu vec: táto emotívna reakcia bola založená na skutočnosti, že sme svedkami zhasínania posledných uhlíkov nádejí Ferrari na majstrovský titul, prípadne čo i len na zapojenie sa do majstrovskej bitky," dodal Palmer.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Jolyon Palmer

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac