spravy.sk spravy.sk

Brawn sa zastal komisárov: Nesledujú skrytú agendu, fanúšikovia si môžu byť istí
zdroj: Mercedes

Brawn sa zastal komisárov: Nesledujú skrytú agendu, fanúšikovia si môžu byť istí

Ross Brawn sa vo svojej tradičnej analýze poslednej veľkej ceny venoval hlavne incidentu, za ktorý bol Sebastian Vettel potrestaný piatimi sekundami, kvôli čomu v konečnom dôsledku prišiel o víťazstvo. Nedokázal to akceptovať a podobne bol na tom aj jeho tím, ktorý ohlásil záujem odvolať sa.

Svoje si "zažili" aj komisári, pričom napríklad Emanuele Pirro bol na sociálnych sieťach terčom výsmechu a dokonca aj vyhrážok. Brawn takéto správanie neakceptuje.

"Prácu komisárov a ich profesionalizmus mimoriadne rešpektujem," uviedol športový šéf F1 v publikovanom texte. "Oni by boli asi prví, ktorí by povedali, že by nechceli, aby o výsledkoch pretekov rozhodoval trest. Súčasne chápem aj to, aké ťažké je pre fanúšikov porozumieť tomu, že na najvyšší stupienok pódia nevystúpil jazdec, ktorý prešiel cieľom ako prvý."

"Práve preto je taká dôležitá transparentnosť a rozhodnutia komisárov musíme byť schopní vysvetliť - a to hlavne v takom komplexnom športe, akým je Formula 1. Niečo podobné však zažívame aj vo futbale, kde sa napriek zavedeniu systému VAR (video-asistent rozhodcu) naďalej diskutuje o tom, či daná ruka mala alebo nemala byť odmenená penaltou."

"Preto by asi bolo dobré dohodnúť sa s FIA a prísť s riešeniami, ktoré by komisárom umožnili vysvetliť ich rozhodnutia fanúšikom a prezradiť, ako k ním prišli. Okrem toho by som chcel dôrazne povedať, že na takomto rozhodnutí nie je nič nečestné. Môžete s ním súhlasiť, alebo aj nie, ale nikto z ľudí, ktorí zastávajú funkciu komisárov, nesleduje žiadnu skrytú agendu. Tým si fanúšikovia môžu byť istí."

Ale čo na to Brawn? Ako by rozhodol on? "Sám dobre chápem, ako sa Vettel cíti a viem, že Ferrari prejavilo záujem odvolať sa. Viem však aj to, akú ťažkú prácu komisári vykonávajú a k rozhodnutiu sa musia dopracovať v priebehu veľmi krátkeho času - a môže to byť aj verdikt, ktorý môže ovplyvniť výsledok pretekov."

"Ja sám nechcem prezentovať svoj názor na toto rozhodnutie, pretože vzhľadom na moju pozíciu by bolo nesprávne, ak by som tak spravil," dodal Ross Brawn.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Kanada

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac