spravy.sk spravy.sk

Boullier sľubuje, že problémy s dopravou sa vo Francúzsku tento rok nebudú opakovať
zdroj: McLaren

Boullier sľubuje, že problémy s dopravou sa vo Francúzsku tento rok nebudú opakovať

Nebola to pre Veľkú cenu Francúzska veru šťastná epizóda. Kolíska motoršportu sa po rokoch s veľkou pompou vrátila do kalendára, no zanechala za sebou aj trpkú príchuť mnohých problémov.

Asi o týždeň sa automobilová smotánka opäť zíde na okruhu Le Castellet. Ten bol ako destinácia pre veľkú cenu Formuly 1 niektorými od počiatku pod paľbou kritiky. Dostupnosť je vraj strašná, okruh sa nachádza uprostred ničoho a celý jeho charakter je pre mnohých skrátka neprijateľný. Je to tradičný testovací okruh, môžete si zvoliť množstvo verzii, aby ste mohli vyskúšať výkon, priľnavosť v pomalých i rýchlych zákrutách aj celkovú aerodynamiku, no tá scenéria nie je práve atraktívna. Okolo trate nenájdete poriadny kúsok zelene. Miesto toho ju lemujú modré a červené pruhy pokryté abrazívnym materiálom.

Zo všetkého najviac však vadili problémy s dopravou. Fanúšikovia vlani uviazli v nepreniknuteľných zápchach, keďže k okruhu viedli len dvojprúdové okresné cesty, čo spôsobilo, že sa tvorili nepreniknuteľné niekoľkokilometrové kolóny.

Ako posila do tímu organizátorov veľkej ceny bol podpísaný Éric Boullier, bývalý šéf McLarenu. Ten sa podieľal na začatí spolupráce s firmou CITEC, ktorá pomáhala riadiť dopravu napríklad počas futbalového Eura 2016. Tá priniesla niekoľko zmien. Organizátori tiež  podpísali zmluvu s prevádzkovateľmi známej dopravnej aplikácie Waze. To všetko napĺňa Boulliera nádejou, že vlaňajšie problémy sa nebudú opakovať.

„Prístup k riadeniu dopravy bol veľmi analytický. Spolu so CITEC, miestnymi autoritami a políciou sme si sadli a vypracovali plán. Teraz máme dostatočnú podporu, zlepšila sa signalizácia aj parkovacia schéma,“ povedal Boullier pre oficiálnu stránku Formuly 1.

„Cieľom bolo zredukovať počet áut, ale tiež zlepšiť priechodnosť dopravy. Parkoviská sú teraz voľne dostupné. Keď by ste prišli napríklad z Marseille, nemusíte obchádzať celý okruh, aby ste našli parkovacie miesto a zväčšovať tak hustotu dopravy. Môžete použiť ktorékoľvek parkovisko. Cesty majú teraz odlišné riadenie, čím sme zvýšili ich kapacitu trojnásobne. Vďaka tomu všetkému sme si stopercentne istí, že tento rok sa dopravná situácia zlepší.“

Veľká cena Francúzska bude mať aj lepšiu atmosféru. Organizátori sa postarali, aby fanúšikov nemuseli zabávať len piloti F1 či sprievodných sérii. Na podujatie príde niekoľko hudobných hviezd, čo atraktivite určite pomôže.

Na druhú stranu, už vlani bolo avizované, že samosprávy zo svojich rozpočtov neuvoľnia prostriedky, aby došlo k rozšíreniu cestnej siete. Napriek opatreniam je preto stále dôvod pochybovať, že na dvojprúdových okresných cestách dôjde k nejakému zásadnému zlepšeniu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: FRANCÚZSKO

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac