spravy.sk spravy.sk

Podľa Marka McLaren za zmenu pneumatík nezahlasuje
zdroj: Red Bull Racing

Podľa Marka McLaren za zmenu pneumatík nezahlasuje

Nová špecifikácia pneumatík Pirelli. To je téma číslo jeden v aktuálnej sezóne. Spôsob, akým nová generácia vyhovuje Mercedesu a zároveň uťala nádeje mnohým tímom na lepšie výsledky, spôsobila vlnu konšpiračných teórii.

Jedným z ich hlavných autorov bol poradca Red Bullu Helmut Marko. Ten na plné ústa povedal, že jediný, komu sa vlani pneumatiky prehrievali, bol Mercedes. Nová špecifikácia, ktorá má o štyri desatiny milimetra tenší behúň spôsobila, že jedine líder šampionátu dokáže gumy dostatočne zahriať, kým ostatní do nich nedokážu dostať takmer žiadnu teplotu. Marko dokonca naznačil, že Pirelli novú špecifikáciu vyvinulo špeciálne v prospech Mercedesu. Ďalšia z Rakúšanových teórii sa týkala cestných áut nemeckej automobilky. Tá totiž vo veľkom využíva pneumatiky talianskeho výrobcu na svojich autách, čo Marka viedlo k domnienke o internej spolupráci.

Vznikla tak v padoku malá vojna. Ak by sa totiž našlo sedem tímov, ktoré sú ochotné za zmenu zahlasovať, mohli by sme sa dočkať návratu vlaňajšej špecifikácie. Podľa Marka sa to však nestane.

„Nemôžem dokázať, že Mercedes sa k informáciám dostal skôr, než ostatní. Takže to verejne nemôžem povedať. Tiež sa hovorilo, že Gaslyho nahradí Hülkenberg, takže bohvie čo ešte bolo povedané,“ povedal Marko pre Speed Week, ktorý cituje portál Grandpx.news.

Zopakoval však, že Mercedes je jediným tímom, ktorý dokáže pneumatiky zahriať za každých podmienok. Napriek tomu ale Red Bull a Ferrari zrejme nenájdu podporu na zmenu. Ak by totiž sedem tímov z desiatich zahlasovalo, mohli by sme vidieť návrat pneumatík so širším behúňom. Podľa Marka sa to však určite nestane.

„Áno, vyzerá to tak. Samozrejme, že satelitné tímy Mercedesu nepovedia nič. A je zvláštne, že McLaren zastáva názor, podľa ktorého im tieto pneumatiky nijak neuškodili. Takže je jasné, že nemáme potrebných sedem hlasov.“

Na tieto slová reagoval aj šéf Pirelli Mario Isola, ktorého Markove teórie sklamali. „O dáta sa delíme so všetkými tímami súčasne. A ak Mercedes používa na svojich autách naše pneumatiky, mňa to neprekvapuje. Je našou prácou predávať vysoko kvalitný produkt pre vysoko kvalitné autá. Takéto podozrenia nie sú vôbec dobré. Športová etiketa predstavuje pre Pirelli najvyššiu prioritu.“

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Helmut Marko

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac