spravy.sk spravy.sk

Ferrari sa voči penalizácii zrejme neodvolá, môže však využiť právo preskúmať rozhodnutie
zdroj: screenshot/FOM

Ferrari sa voči penalizácii zrejme neodvolá, môže však využiť právo preskúmať rozhodnutie

Sága okolo päťsekundovej penalizácie Sebastiana Vettela z Veľkej ceny Kanady pretrváva aj niekoľko dní po skončení pretekov. Scuderia má k dispozícii niekoľko opravných prostriedkov, ktoré môže využiť.

Najlogickejším krokom sa zdalo odvolanie na Medzinárodný odvolací súd FIA. Ten by zrejme bol schopný podať erudovanejšie stanovisko k aplikácii pravidiel, než to dokážu komisári prítomní na každej veľkej cene. Šance na nejaký úspech v tejto veci však beztak nie sú vysoké. Pravidlá totiž voči takýmto rozhodnutiam možnosť podania tejto formy odvolania neumožňujú. Súd by tak v konečnom dôsledku konštatoval zrejme len nedostatok kompetencie a žalobu odmietol ako neprípustnú.

Treba pripomenúť, že v právnickom jazyku je odmietnutie žaloby terminus technicus, ktorý nemožno stotožňovať so zamietnutím žaloby. Odmietnutie je forma rozhodnutia, ktorým súd deklaruje, že v danej veci nemôže rozhodovať a vydať akékoľvek rozhodnutie, napríklad v tomto prípade z dôvodu nedostatku kompetencie.

Aj bez toho je prakticky isté, že Ferrari svojich 25 bodov ani víťaznú trofej z Veľkej ceny Kanady nezíska. Na druhú stranu, rozhodnutie nadriadeného subjektu o tom, že komisári svojim rozhodnutím evidentne Scuderii uškodili by predstavovalo zavŕšenie akéhosi morálneho víťazstva. Symbolická výmena tabúľ v podaní Sebastiana Vettela a následné ovácie tribún naznačovali, že aspoň v Montreale si fanúšikovia priali, aby sa o víťazovi veľkej ceny nerozhodovalo spoza stola.

Podľa Autosportu teraz Ferrari skúma iné možnosti, ako rozseknúť ságu okolo incidentu raz a navždy. Odvolanie k Medzinárodnému súdu však nepovažuje za riešenie. Tou má byť právo na prieskum, ktorý obsahuje článok 14.1.1 športového kódexu FIA. Ten má formu akéhosi mimoriadneho opravného prostriedku a umožňuje preskúmať rozhodnutie v prípade, že sa objavia nové dôkazy, ktoré neboli k dispozícii v čase rozhodnutia.

Uvádzané pravidlo síce umožňuje strane riadne sa vyjadriť k návrhu a predložiť nové dôkazy. Tiež obsahuje riadny procesný postup rozhodovania, tzn. „na koberček“ by boli predvolaní aj komisári VC Kanady, ktorí by museli vysvetliť prečo sa rozhodli udeliť penalizáciu. Rovnako by sa pred FIA zrejme museli dostaviť aj Sebastian Vettel a Lewis Hamilton. Na druhú stranu, toto pravidlo neobsahuje žiadne ustanovenie o tom, že komisia môže rozhodnutie komisárov zmeniť.

Podľa kódexu je lehota na podanie žiadosti o preskúmanie štrnásť dní. Na definitívu si tak možno počkáme až do dňa pretekov Veľkej ceny Francúzska.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac