spravy.sk spravy.sk

Prečo Bottas pod VSC stratil čas?
zdroj: TASR/AP

Prečo Bottas pod VSC stratil čas?

Mercedes opäť raz vydal zaujímavé video, v ktorom na otázky fanúšikov odpovedá hlavný stratég tímu James Vowles. Tentoraz je pomerne krátke, nemá ani päť minút, ale Veľká cena Francúzska toho predsa len veľa neponúkla.

Fajn informácie prišli po stránke fázy virtuálneho bezpečnostného vozidla (VSC), v rámci ktorej Valtteri Bottas stratil značné množstvo času. "Išlo o jednu z najkratších fáz VSC, aké sme kedy mali," uviedol Vowles. "Trvala len 32 sekúnd, pričom od vyhlásenia 'VSC deployed' po 'VSC ending' prešlo len osemnásť sekúnd."

"V tomto období majú jazdci veľké množstvo práce. V prvom rade všetci mieria smerom k boxovej uličke a musíme im zdôrazniť, že tentoraz nepôjdu do boxov, čo automaticky potrvá niekoľko sekúnd. Následne musíme ich pohonnú jednotku dostať do niekoľkých rôznych režimov, aby pod VSC fungovala bezpečne a bola pripravená na reštart."

"Keď potom prišlo oznámenie 'VSC ending', tak nám ostalo štrnásť sekúnd, čo je veľmi krátke časové obdobie. Valtteri bol v čase spustenia fázy VSC vo veľmi rýchlej zákrute, ktorá viedla do pomalej, nuž a po stránke svojho dosahovaného času sa dostal do zóny, ktorú voláme 'nebezpečná'. To znamená, že vzhľadom k predpísanému času bol negatívny a ak by takto pokračoval, mohol by byť potrestaný," vysvetľoval Angličan.

Hlavnou prioritou Mercedesu bolo spomaliť ho a dostať ho do pozitívnych hodnôt; to znamená, že mal byť na danom meranom úseku pomalší, ako je delta stanovená pre virtuálne bezpečnostné vozidlo.

"Spravil tak a oproti delte sa dostal asi o štyri sekundy nahor, takže všetko bolo fajn. Problém bol len v tom, že od okamihu, ako prišlo oznámenie o konci VSC, tak už nemal dosť času na to, aby sa dostal čo najviac k nule. V dôsledku tohto sme prišli o niekoľko sekúnd, ale taký Charles Leclerc bol na tom úplne rovnako."

"Dotiahol sa len o niekoľko desatiniek. Bol v rovnakej časti trate a musel riešiť rovnakú dilemu," poznamenal James Vowles. "Ak by VSC trvalo o niečo dlhšie, mali by sme dosť času na to, aby sme sa dostali bližšie k nule, avšak keďže to bolo takéto krátke obdobie, nedokázali sme to naplno optimalizovať."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: FRANCÚZSKO

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac