spravy.sk spravy.sk

Hoci bez titulu, suverénne najatraktívnejším tímom pre sponzorov je Ferrari
zdroj: TASR/AP

Hoci bez titulu, suverénne najatraktívnejším tímom pre sponzorov je Ferrari

Žiaden tím Formuly 1 za posledných desať rokov nezískal od sponzorov viac peňazí ako Scuderia Ferrari. Suma, ktorú touto cestou stajňa získala, značne prevyšuje príjmy ostatných tímov, a to aj tých, ktoré v sledovanom období vybojovali niekoľko majstrovských titulov.

Podľa analýzy Forbes si Ferrari prilepšilo sumou takmer 1,9 miliardy eur, ktorou s prehľadom predbehlo druhý McLaren s "len" 1,1 miliardami. Na tretej priečke skončil Red Bull, ktorý sa už cez hranicu miliardy eur nedostal.

Najúspešnejší tím posledného desaťročia skončil až na štvrtej priečke, čo možno pripísať tomu, že značka Mercedesu nabrala na sile až v hybridnej ére. Dokonca ani súčet sponzorských príjmov Red Bullu a Mercedesu (resp. Brawnu), teda jediných tímov, ktoré za posledných desať rokov získali titul, nestačí na Ferrari, ktoré sa o titul snaží márne už od roku 2008, keď získalo aspoň ten konštruktérsky. Trochu prekvapivé je preto aj druhé miesto McLarenu, ktorý tiež nezažíva najlepšie roky. Na začiatku desaťročia však ešte stále ťažil z úspechov z predchádzajúcich sezón.

Za prvou štvorkou sa umiestnilo zoskupenie Renault/Lotus, nasledované tímami Williams, Alfa/Sauber/BMW, Racing Point/Force India, Toro Rosso a posledným Haasom, ktorý je však vo Formule 1 len od roku 2016. Podľa týchto čísel Ferrari dokázalo od sponzorov vytiahnuť viac peňazí ako celá spodná polovica rebríčka.

Celková výška sponzorských príjmov od roku 2009
Ferrari 1 863,6 mil. €
McLaren 1 101,3 mil. €
Red Bull Racing 867,8 mil. €
Mercedes/Brawn GP 843,0 mil. €
Renault/Lotus 693,2 mil. €
Williams 625,6 mil. €
Alfa Romeo/Sauber/BMW 409,9 mil. €
Racing Point/Force India 317,4 mil €
Toro Rosso 248,0 mil €
Haas 82,6 mil €

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac