spravy.sk spravy.sk

Horner o Verstappenovi: Jazdca nemôžeme držať kvôli kúsku papiera
zdroj: Red Bull Content Pool

Horner o Verstappenovi: Jazdca nemôžeme držať kvôli kúsku papiera

V posledných týždňoch sa začalo veľa hovoriť o výstupnej klauzule, ktorá má byť v zmluve Maxa Verstappena. Pravdepodobne ide o výkonnostnú podmienku, ktorú ak Red Bull nesplní, Holanďan bude môcť po sezóne odísť.

Nepotvrdené špekulácie hovorili o tom, že Verstappen musí do letnej prestávky vyhrať a byť v top 3 priebežného poradia; v takomto prípade nebude môcť odísť. Zdalo sa byť pomerne nereálne, aby to splnil, ale v Rakúsku nečakane vyhral a Helmut Marko začal okamžite naznačovať pokoj.

Šéf Red Bullu Racing Christian Horner však naznačil, že víťazstvo z Red Bull Ringu nebolo rozhodujúce a podľa neho o budúcnosti pretekára v tíme určite nebude rozhodovať žiadna klauzula.

"Výkonnostné kritériá nájdete v kontraktoch všetkých top pretekárov, pravdepodobne je to tak aj u oboch jazdcov Ferrari a Mercedesu," povedal Horner, ktorého slová cituje Motorsport.com. "Pokiaľ vieme, tak víťazstvo z Rakúska na veci nič nemení. A navyše: ak by ste jazdca držali len kvôli kúsku papiera, tak by to nebol ten správny vzťah."

"Max v tento projekt naozaj verí, pričom rovnako verí v zručnosti, ktoré v tíme máme a verí aj v progres a vývoj Hondy. Stotožňuje sa s tým, a to bez ohľadu na nejaký kúsok papiera. Je rád, že môže byť v tomto tíme a verí v jeho potenciál."

Problém Red Bullu dnes spočíva hlavne vo výkonoch Pierra Gaslyho. Ak by bol Verstappenovi podobne vyrovnaný, ako sú si navzájom pretekári Ferrari alebo Mercedesu, bol by tím na druhom mieste konštruktérskeho poradia. Tak Valtteri Bottas, ako aj Charles Leclerc, získali približne 85 percent bodov svojich kolegov, no Gasly len 34 percent.

Aj táto skutočnosť ukazuje, že Red Bull si Verstappena potrebuje udržať. "Max je pre nás veľké aktívum. Musíme mu dať auto, s ktorým bude môcť bojovať o majstrovský titul. Tento rok musel byť s ohľadom na nového motorového partnera prechodný, ide o celé rozbehnutie zväzku a integrovanie. Aktuálne aj tak prekonávame interné očakávania."

"Už v deviatych pretekoch sme dokázali zvíťaziť, pričom na svojom konte máme aj pár pódií a v Monaku sme mali mať druhé miesto," hovoril ďalej Christian Horner. "Max je vo svojom piatom roku a v posledných dvanástich mesiacoch sa stal kompletnejším. Vyzrel. Spôsob, akým zvláda tlak, je mimoriadne úchvatný."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Christian Horner

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac