spravy.sk spravy.sk

Fanúšikovia v Silverstone si užili premiéru Aston Martinu Valkyrie, má 1 160 koní
zdroj: Aston Martin

Fanúšikovia v Silverstone si užili premiéru Aston Martinu Valkyrie, má 1 160 koní

V sobotu si v Silverstone prišli na svoje aj fanúšikovia športových automobilov, respektíve superáut. Svoju prvú verejnú jazdu totiž absolvoval Aston Martin Valkyrie, čo je auto z dielne Adriana Neweyho.

A nie je to hocijaké auto, pretože jeho výkon dosahuje 1 160 koní, čo je omnoho viac, ako dokážu ponúknuť monoposty F1; tie sa v kvalifikačných režimoch približujú tisícke, možno ju aj mierne prekonávajú. Zatiaľ to však žiadny z tímov oficiálne nepotvrdil.

Aston Martin Valkyrie
Aston Martin

Z Valkyrie bude pre trhové účely vyrobených len 150 kusov a práve teraz sa začína jeho fyzický testovací program. Prví zákazníci sa na svoje auto môžu tešiť už vo štvrtom štvrťroku tohto roku.

"Pred nami je ešte množstvo vývojovej práce, ale teraz sa môžeme poriadne pustiť do fyzického testovacieho procesu a objaviť skutočné možnosti tohto auta," povedal Chris Goodwin, ktorý sedel za volantom stroja s 6,5 litrovým atmosferickým motorom V12.

Aston Martin Valkyrie a Red Bull RB15
Aston Martin

"Vidieť prvé jazdy Aston Martinu Valkyrie päť rokov od prvých kresieb, ako by asi mohol vyzerať, je veľmi emotívne," hovoril Adrian Newey. "Zmenou vizuálnych uhlov v závislosti od toho, ako prechádza okolo, ako aj pri produkovanom hluku, robí auto to, čo by malo: hýbe sa a je dynamické."

Výkonný riaditeľ Aston Martinu Andy Palmer bol najnadšenejší zo všetkých. Doslova povedal, že Valkyrie "nanovo definuje to, čo vy alebo ja označujeme za superauto", pričom jeho balík je "technologicky ďalej, ako čokoľvek iné".

Dodajme, že Aston Martin Valkyrie v blízkej budúcnosti uvidíme aj v šampionáte WEC, ktorý rozbehne novú triedu hyperáut.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Adrian Newey

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac