spravy.sk spravy.sk

Albona pripravil o body problém s napätím na pohonnej jednotke
zdroj: TASR/AP

Albona pripravil o body problém s napätím na pohonnej jednotke

Britsko-thajský pilot v službách Toro Rosso nemal v nedeľu ďaleko na body, po väčšinu času jazdil v najlepšej desiatke. V závere pretekov sa však napokon prepadol až na dvanáste miesto. Zabodoval tak len Daniil Kvjat, ktorý vďaka deviatemu miestu priviezol do tímovej „kasičky“ dva body.

Pre Albona sa domáci víkend vyvíjal sľubne. V sobotu sa dokázal prepracovať až do tretej časti kvalifikácie. Napokon obsadil deviate miesto. Štartoval však na najmäkšej zmesi, preto musel zastaviť medzi prvými, už v trinástom kole. V poslednej tretine pretekov jazdil na veľmi sľubnom deviatom mieste, vedel však, že v boxoch už nebude môcť zastaviť. Na stredne tvrdých pneumatikách odjazdil neuveriteľných 39 kôl.

Prečo však nezastavil na výmenu pneumatík po druhýkrát? Môže za to problém s napätím na pohonnej jednotke Honda, zastaviť bolo skrátka príliš riskantné. Vo Formule 1 totiž platia prísne bezpečnostné pravidlá, podľa ktorých nie je bezpečné dotýkať sa vozidla za určitých okolností. Albonov monopost bol bezpečný až v čase, keď ho pilot po pretekoch úplne vypol.

„Museli sme byť s našim vysokonapäťovým systémom opatrní. Podrobne preskúmame, ako a čo sa presne stalo,“ povedal pre Motorsport.com technický šéf Hondy Tojoharu Tanabe. Priznal, že japonský dodávateľ ešte neodhalil presnú príčinu problému.

„Keď máte v systéme s vysokým napätím nejaké varovania, smiete sa auta dotýkať až po vypnutí motora. Kompromisným riešením bolo zostať na trati,“ povedal Tanabe. Zároveň dodal, že sa s takýmto problémom ešte nestretol.

Albonovou stratégiou bolo ísť na dve zastávky, čo mu nebolo umožnené. Dá sa povedať, že mu technický problém zabránil po štvrtýkrát v sezóne bodovať. Sám pilot sa k tomu po pretekoch nechcel veľmi vyjadrovať. „Nechcem hľadať žiadne výhovorky,“ povedal stroho. „Ešte jedno kolo a pneumatiky by sa rozpadli. Stále si myslím, že sme mali dobré tempo. Naše gumy boli skrátka príliš staré.“

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Honda

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac