spravy.sk spravy.sk

Brundle o tom, prečo má k dôchodku bližšie Vettel ako Hamilton
zdroj: TASR/AP

Brundle o tom, prečo má k dôchodku bližšie Vettel ako Hamilton

Minuloročný titul — a pravdepodobne tak dopadne aj ten tohtoročný — skončil v správnych rukách. Podľa Martina Brundla je to totiž Lewis Hamilton, kto z dvojice tímových jednotiek Mercedesu a Ferrari jazdí umnejšie. Sebastian Vettel už vykazuje známky toho, že prichádza o svoju schopnosť robiť v pretekoch správne rozhodnutia.

"Od Hockenheimu sa dopustil niekoľkých chýb: Monza, Singapur, Bahrajn, Kanada a mnohé ďalšie," vyratúva vo svojom stĺpčeku pre Sky Sports bývalý pretekár a komentátor Martin Brundle. "Je to len nešťastná séria udalostí, alebo prišiel o svoj prehľad, reakcie a úsudok, čo sa ukazuje v takýchto rýchlostiach a pod tlakom? Lewis Hamilton takéto chyby nerobí, a to je o dva a pol roka starší," a teda by mal mať aj bližšie k svojmu odchodu.

Formulový odborník Vettela uznáva ako človeka, ale keď už ide o jeho prejavy na trati, musí zaujať iný postoj. "Vo štvrtok večer sme mali spomienku na Charlieho Whitinga, na ktorom mal Sebastian skvelý príhovor za všetkých jazdcov. Ako človeka ho mám veľmi rád a obdivujem jeho výsledky, intelekt a hodnoty, ale už dlho som ako komentátor prišiel o právo len sedieť a pozerať sa. Rovnako ako u viacerých pilotov v neskorších štádiách kariér, aj u Sebastiana vidíme, že v súbojoch koleso na koleso stráca svoj úsudok a reakcie."

Prejavilo sa to aj pri nehode v Silverstone. "Viem, ako ľahko sa vám môže prihodiť podobný incident. Autá Formuly 1 nemajú brzdové svetlá a vedia zastaviť päťkrát rýchlejšie ako najlepšie cestovné auto. Keď začnete na brzdovom pedáli trochu panikáriť, prídete o predný prítlak a grip a vaše dva metre široké predné krídlo sa stratí pod prevodovkou vášho súpera."

"Okrem toho Vettel zatáčal dúfajúc, že sa preženie na druhú stranu, čo ešte viac zaťažilo prednú nápravu. Bum! Brzdy a teda aj kolesá sa zablokovali, brzdná dráha predĺžila. Kontaktu sa nedalo vyhnúť," vysvetľuje Brundle, podľa ktorého mal Vettel predvídať: "Bolo zrejmé, že Max bude z takého uhla brzdiť do zákruty skôr. Vettel ho však vystrelil ponad obrubník, zničil mu šasi a poslal ho do štrku."

Akoby nemal dostatok problémov s tímovým kolegom, ktorý ho porazil v posledných troch kvalifikáciách a aj v posledných troch pretekoch. Nemec si sám pod sebou kope hrob. Podľa Brundla ale má rýchlosť na to, aby sa z neho opäť vyhrabal. "Dokáže však opäť získať kontrolu? To je veľmi ťažká otázka."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Martin Brundle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac