spravy.sk spravy.sk

Ocon: Mojim cieľom je byť v konkurencieschopnom aute
zdroj: Racing Point Force India

Ocon: Mojim cieľom je byť v konkurencieschopnom aute

Možno ste už zaznamenali posledné špekulácie ohľadne Estebana Ocona. Séf Haasu Günther Steiner vraj stratil trpezlivosť s Romainom Grosjeanom a chce ho čím skôr nahradiť. Včera sa tím o tejto situácií vyjadril cez svojho hovorcu len v tom zmysle, že počas víkendu v Nemecku bude americký tím bojovať s tandemom Magnussen – Grosjean. Ale čo potom?

Švajčiarsky rodák pretekajúci pod francúzskou licenciou si počas posledného víkendu opäť pohral so svojim temperamentným šéfom. Hneď v úvodnom kole kolidoval so svojim tímovým kolegom, čím ukončil preteky tímu Haas prakticky už v prvom kole. Partii Günthera Steinera sa v tejto sezóne vôbec nedarí a aby toho nebolo málo, nasadil Grosjean celej situácií takúto „korunu“. O jedno sa však rodák z Ženevy môže oprieť, a síce o svoju zmluvu. Podľa nej má pretekať v Haase do konca sezóny. Ak by ho teda tím chcel nahradiť, musí sa najprv vyviazať z platného Grosjeanovho kontraktu.

Ak by sa to podarilo, ako bude vyzerať dohoda medzi Haasom a súčasným zamestnávateľom Estebana, tímom Mercedes? Bude to zmluva len po zvyšok sezóny 2019? Alebo prejde Ocon k americkému tímu takpovediac „na hosťovanie“ až do konca sezóny 2020, na spôsob Carlosa Sainza a Renaultu z minulej sezóny. Alebo by sa dokonca mohlo jednať o trvalý prestup, teda bez opcie Mercedesu na Oconove služby? Všetko je teraz otvorené.

Francúzsky pilot sa nedávno vyjadril, že rokovania o jeho budúcnosti už začali. Stále zostáva otvorená možnosť, že v budúcom roku nahradí Valtteriho Bottasa. Prvé špekulácie však hovorili o jeho prestupe do Renaultu. Teraz je zdá sa na ťahu Haas.

Jeho manažér a šéf v jednej osobe, Toto Wolff sa zaručil, že Estebana budúci rok vo Formule 1 rozhodne uvidíme. Dokonca povedal, že ak sa Mercedesu nepodarí nájsť Oconovi miesto, vzdá sa opcie na jeho služby. Francúz by sa tak ocitol na trhu ako voľný hráč a mohol by si vyberať. V hre by tak neboli len „hosťovania“ či sedačky v tímoch zákazníkov Mercedesu. V tomto prípade by mohol natrvalo zamieriť aj do stajní spriaznených s Ferrari či Red Bullom.

„To je naozaj fantastické. To znamená, že Toto aj môj tím ma plne podporujú a chcú ma späť v kokpite, a je jedno ako,“ povedal Ocon vo svojom rozhovore pre magazín Top Gear. „Keď som to počul, bolo to niečo úžasné. Skutočne mi veria.“

Na otázku, či by urobil krok podobný Danielovi Ricciardovi, teda radšej jazdil v pomalšom tíme odpovedal: „Neviem. Potrebujem sa hlavne dostať späť do Formuly 1, takže uvidíme. Mojim cieľom je však byť v konkurencieschopnom aute.“

Aj on však, ako profesionálny pilot, musí cítiť, že to niektorí jazdci majú nahnuté, napríklad Gasly, Giovinazzi či spomínaný Grosjean. „Nie som v pozícii, aby som mohol niekoho súdiť, aj keď niektorí piloti odvádzajú lepšiu prácu, ako iní. V tomto momente sa snažíme nájsť riešenie. Prebiehajú diskusie s mnohými tímami. Už som sa stihol naučiť, že kým nie je podpísaná zmluva, nič nie je isté. Rozhodne sa však naskytnú príležitosti, my musíme skúmať to, aké máme v budúcom roku možnosti. V tomto momente je všetko na správnej ceste,“ povedal Ocon.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Esteban Ocon

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac