spravy.sk spravy.sk

Ďalšia alternatíva pre Williams? Sette Camara a peniaze od Petrobrasu
zdroj: McLaren

Ďalšia alternatíva pre Williams? Sette Camara a peniaze od Petrobrasu

Robert Kubica sa pri svojom návrate do veľkého motoršportu trápi. Je o triedu porážaný mladým tímovým kolegom Georgom Russellom a už dlhšie sa špekuluje o tom, kto a kedy by ho mohol nahradiť. Zmluva medzi jeho sponzorom, spoločnosťou Orlen, a tímom Williams je zdá sa pevná.

Pokým bude poľský gigant trvať na dodržaní kontraktu, Robert sezónu dokončí vo Williamse. Najpravdepodobnejší scenár je nateraz ten, podľa ktorého Kubica dokončí ročník v Grove. Stajňa bude jeho nástupcu hľadať až pre budúcu sezónu. Kto by ním mal byť? Hľadáme samozrejme niekoho, kto je do tímu schopný priniesť aj poriadny balík peňazí, pričom rozhodovať bude práve obnos na vystavenom šeku.

Najväčším favoritom bol doteraz Kanaďan Nicholas Latifi, syn milionára Michaela Latifiho. Ten síce svoje vedenie v šampionáte F2 stratil, no stále sa drží na druhom mieste. Rodák z Montrealu by mal mať na svojej licencii 24 bodov. Teoreticky mu teda stačí celkové piate miesto, aby získal potrebných 40 a mohol v budúcom roku nastúpiť vo Formule 1.

Brazílska televízia UOL však nedávno prišla s ďalším kandidátom, ktorým je Latifiho tímový kolega z tímu DAMS, Sérgio Sette Camara. Brazílsky pilot má finančné krytie obrej brazílskej spoločnosti Petrobras, ktorá sa pohybuje v petrochemickom priemysle a v roku 2018 disponovala obratom 90 miliárd dolárov. Koncern mal svojho času prepojenie na tím Williams, a to v časoch, keď tam pôsobil iný chránenec Petrobrasu, Felipe Massa.

Otázny je však prístup brazílskej vlády, keďže spoločnosť je z 54 percent vlastnená Brazílskou federatívnou republikou, a teda ju de facto riadi vláda. Aký na to bude mať názor prezident Jair Bolsonaro, ktorý stojí za plánovaným (a masívne kritizovaným) presunom Veľkej ceny Brazílie do Rio de Janeiro. Jeho vláda tiež ukončila spoluprácu Petrobrasu s tímom McLaren, ktorý môže spoločnosť stáť nemalé peniaze. Toto prepojenie však pomohlo Sette Camarovi získať miesto testovacieho pilota stajne z Wokingu. Mohol by Bolsonara obmäkčiť fakt, že Brazília momentálne na štartovom rošte svojho zástupcu nemá?

Sette Camara však bude na zisk miesta vo Williamse (okrem balíka peňazí) potrebovať aj superlicenciu. Vlani skončil vo Formule 2 na štvrtom mieste, čo mu vynieslo dvadsať bodov. Ak sa mu to tento rok podarí zopakovať, môže nastúpiť vo Formule 1. Aktuálne drží presne to potrebné štvrté miesto.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Williams

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac