spravy.sk spravy.sk

Nová superhviezda Formuly E Vergne: Späť v F1 jedine s víťazným autom
zdroj: Twitter/ABB Formula E

Nová superhviezda Formuly E Vergne: Späť v F1 jedine s víťazným autom

Francúzsky pilot Jean-Éric Vergne dosiahol v tejto sezóne obrovský úspech, podarilo sa mu obhájiť titul v elektrickej Formule E. Stal sa tak prvým mužom, ktorý v tejto mladej sérii dosiahol viac, ako jeden titul. Niet preto divu, že mu po tomto počine narástlo sebavedomie a na návrat do Formuly 1 veľmi nemyslí.

Formula E je šampionát náročný a veľmi vyrovnaný. Po piatich pretekoch (z celkových trinástich) mal Vergne na konte len jedno druhé a jedno piate miesto. Napriek tomu sa mu podarilo vrátiť a po niekoľkých perfektných výkonoch dokráčal až k obhajobe titulu. Je treba uznať, že tento francúzsky pilot podal pri svojej honbe za obhajobou titulu pôsobivý výkon. Nepanikáril, skvelo bránil pozície, nerobil chyby a predviedol nejednu profesorskú jazdu. Opäť tak na seba namieril žiaru reflektorov. Skúsi to opäť vo Formule 1?

Ešte vlani povedal Vergne pre CRASH.net, že bol blízko pretekárskej sedačky jedného z tímov F1, pravdepodobne sa mohlo jednať o Toro Rosso.

„Pamätám si, čo som minulý rok povedal. Myslím, že ak sa naskytne príležitosť v tíme s dobrým autom, tak s tým všetkým, čo som sa naučil v posledných rokoch, a ako som sa zlepšil je fér povedať, že by som vo Formule 1 mal dobrú šancu,“ povedal Vergne sebavedomo pre rovnaký zdroj.

„Takáto príležitosť tu však nie je. Nikdy nevieme, čo budúcnosť prinesie, možno sa to stane, a možno nie. Realisticky, nemám na stole žiadnu ponuku, takže tu v súčasnosti nie je ani možnosť. V motoršporte sa však veci môžu rýchlo zmeniť a je dôležité byť v danú chvíľu v najlepšej forme,“ povedal Vergne.

„Je tu množstvo ,keby‘ a ,možno‘. Neviem, čo sa udeje vo svete Formuly 1, no viem, čo sa udeje v mojom svete Formuly E. S mojim fantastickým tímom mám skvelý kontrakt na niekoľko rokov. Viem, že mi zakaždým dávajú jedno z najlepších áut na rošte, a to ako jazdec chcete,“ dodal Francúz.

Čo ak by teoreticky prišla ponuka od jedného z troch najlepších tímov súčasnej F1? Zvážil by svoj odchod z Formuly E? „Pravdepodobne áno,“ priznal. „Ako mladý pilot som bol v tíme zo stredu poľa. Chápem, že to je miesto, kam musíte ísť a ukázať sa. V mojom súčasnom veku však už nemám čas ísť tam a presviedčať ľudí okolo o svojich schopnostiach.“

„Skutočne ma nezaujíma boj o ôsme či deviate miesto. Nechcel by som sa vrátiť do situácie, za ktorej som Formulu 1 opúšťal. Som oveľa šťastnejší, keď môžem vo Formule E bojovať o tituly a víťazstvá. Som v špičkovom tíme a v šampionáte, ktorý masíve rastie. Kto vie, kde bude Formula E za tri roky?“ pýta sa Vergne.

Keď Jean-Éric naposledy vystupoval zo svojho monopostu v FE, tiekli mu z očí slzy šťastia. Ktovie, ako bude svet šampionát FE hodnotiť o takých 20 rokov? Rodák z Pontoise sa však môže do histórie elektrickej série zapísať ešte výraznejšie.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Jean-Éric Vergne

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac