spravy.sk spravy.sk

Nováčik Albon sa už s Formulou 1 zladil, budúcnosťou sa nestresuje
zdroj: Toro Rosso Content Pool

Nováčik Albon sa už s Formulou 1 zladil, budúcnosťou sa nestresuje

Jeho angažovanie prebehlo na poslednú chvíľu. V momente podpisu zmluvy nemal Alexander Albon najazdený s monopostom F1 jediný kilometer. Musel sa teda cez zimu naučiť množstvo vecí, teraz sa už s novým okolím dokonalo zladil a špekulácie o svojej budúcnosti si nevšíma.

Pôvodne mal pretekať vo Formule E za Nissan, s ktorým dokonca podpísal viacročnú zmluvu. Na poslednú chvíľu mu však zavolali z Faenzy, kde sídli stajňa Toro Rosso, nebol teda dôvod nad čímkoľvek premýšľať. Po rokoch bojov v rôznych juniorských kategóriách tak zavŕšil svoje snaženie a prestúpil do najvyššej kategórie.

Tu sa rýchlo etabloval ako prirodzene rýchly pilot. Napriek minimu skúseností si odviezol body z druhej i tretej veľkej ceny. Nevyhla sa mu však ani smola, aj preto je v aktuálne v celkovom hodnotení päť bodov za svojim omnoho skúsenejším tímovým kolegom Daniilom Kvjatom. Aj keď odvádza veľmi dobré výkony, istotu do budúcna nemá, zmluvu pre sezónu 2020 zatiaľ nepodpísal. Necíti preto určitý tlak?

„Ani nie, sústredím sa na seba,“ povedal Albon, ktorého cituje F1i.com. „Viem na čo narážate, no neobzerám sa cez rameno ani nič podobné.“

Z desiatich veľkých cien finišoval v najlepšej desiatke trikrát, naposledy ešte v Monaku, kde získal vďaka ôsmemu miestu svoje doteraz najlepšie umiestnenie. Sám priznáva, že by rád mal na konte viac bodov, no najdôležitejšia je preňho stúpajúca krivka učenia.

„Stále som len nováčik, veľa sa učím,“ povedal Albon. „S doterajšou sezónou som spokojný, musím sa však koncentrovať na to, aby som sa dostal späť na body. Každý víkend je o tom, že sa zlepšujete ako jazdec, zlepšujete svoju spätnú väzbu i znalosti auta. Myslím, že zo začiatku to bolo učenie obrovského množstva informácii, teraz je to skôr o dolaďovaní detailov.“

Albon priznal, že mu spočiatku spôsobovalo problémy prispôsobiť sa súčasnému autu. To je veľmi odlišné od tých, ktoré v doterajšom priebehu kariéry pilotoval.

„Tieto autá majú ohromné množstvo prítlaku. Keď stratíte grip, stratíte množstvo času, to sa týka najmä predných pneumatík. Mám radšej prítlak smerom na predok auta, takže nájsť správny balans je pre mňa veľmi dôležité,“ povedal Albon.

„Spočiatku som bol trochu stratený v tom, čo od auta od auta chcem. Teraz som pri voľbe nastavenia trochu nezávislejší. Nemám veľmi rád stabilné auto, nijak mi neprekáža, keď sa na trati trochu zmieta, ale to nie je vždy tá najlepšia cesta, ako byť najrýchlejší,“ povedal rodák z Londýna.

„Teraz viem, čo od auta chcem a čo potrebuje auto, aby bolo rýchle. S výkonnosťou som spokojný a chcem to udržať,“ povedal. Dodáva, že mu prospieva aj fakt, že sa v padoku F1 cíti stále pohodlnejšie a novému prostrediu sa rýchlo prispôsobuje.

„Príde mi to stále normálnejšie a normálnejšie a som uvoľnenejší. Zo začiatku som samozrejme bol trochu nervózny, no už mám potrebný rytmus a menej stresu. Celá atmosféra je pokojnejšia a dokázal som sa s ňou zladiť.“

„Môj inžinier a celý tím robia skvelú prácu. Som so všetkým naozaj spokojný,“ uzavrel Albon.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Alex Albon

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac