spravy.sk spravy.sk

Prečo Ferrari v pretekoch odrazu nemá potrebnú silu?
zdroj: Ferrari

Prečo Ferrari v pretekoch odrazu nemá potrebnú silu?

Pretekári Ferrari v priebehu aktuálnej sezóny viackrát ukázali enormný kvalifikačný výkon, ktorý im vie pomôcť získať pole position. V zákrutách síce zvyčajne niečo stratia, ale na rovinkách idú ako rakety a dokážu sa vyrovnať aj Mercedesu.

Má to však svoj háčik: týchto 40 koní k dobru, ktoré červení v sobotu zo svojich motorov dostanú, v nedeľu už nemajú k dispozícii. Aj preto je vo veľkých cenách Mercedes odrazu omnoho lepší a aj Red Bull vie byť rýchlejší. Špeciálny motorový režim pretekári Ferrari nemôžu využívať ani pri útočení, respektíve bránení, pričom konkurenti áno.

"Ferrari môže počas zvolených kvalifikačných kôl mobilizovať až do 30 kilowattov dodatočného výkonu," povedal jeden z technikov Mercedesu pre Auto Motor und Sport, pričom sa odvolával na merania GPS. V prepočte ide o 40 koní.

V nedeľu to však už neplatí. Inžinier konkurencie pokračoval: "Doposiaľ sme ešte ani jedinýkrát nezažili to, že by Ferrari svoj kvalifikačný výkon nasadilo aj v nedeľu. Dokonca ani pri predbiehaní alebo pri bránení pozície na jednej jedinej rovinke. Počas celého kola ani náhodou. V porovnaní s nami strácajú v deň pretekov omnoho väčšie množstvo výkonu."

Zaujímavo vyznievajú aj štatistické údaje: až v šiestich kvalifikáciách sme pri najvyššej maximálnej rýchlosti evidovali meno pretekára Ferrari, v pretekoch to však platilo len dvakrát: v oboch prípadoch vďaka vzduchovej clone. Sebastian Vettel sa vo Francúzsku a Rakúsku predieral poľom z horšej pozície a dokázal sa uchytiť za súperov. 

V piatich podujatiach bolo Ferrari po stránke maximálnych rýchlostí dokonca len v strede poľa - a to napriek tomu, že auto disponuje pomerne slabým prítlakom.

"Ostatní spozorovali, že dodatočný výkon vie byť v kvalifikácii vyvolaný len vtedy, ak auto predtým stálo v boxoch a následne odjazdilo nižším tempom zahrievacie kolo," píše Auto Motor und Sport o Ferrari. "A takáto konštelácia sa v pretekoch zrodí nanajvýš v prvom kole. 

Konkurenti vraj nevedia prísť na to, ako je to možné. Súčasne sa čudujú aj skutočnosti, prečo Ferrari svoju "zbraň" nevie využiť v dôležitých pretekových súbojoch. Ak by to červení dokázali, odrazu by mali omnoho väčšie šance.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac