spravy.sk spravy.sk

Haas ešte z horskej dráhy nevystupuje: Grosjean sa do Q3 dostal s autom z Austrálie
zdroj: TASR/AP

Haas ešte z horskej dráhy nevystupuje: Grosjean sa do Q3 dostal s autom z Austrálie

Výkony Haasu striedavo upadajú a sa zlepšujú v nepravidelných a dopredu nepredpovedateľných intervaloch. V sobotňajšej kvalifikácii dosiahol jeden z vrcholov Romain Grosjean, keď zostal "ohromený" tým, že sa do Q3 dostal s autom, ktoré je totožné s monopostom z Austrálie. Na druhej strane Kevin Magnussen s novou verziou skončil svoju sobotňajšiu púť už v Q2.

Obrovské výkyvy monopostu VF-19 je vidieť aj medzi jednotlivými časťami víkendu v Hockenheime. V piatok sa viac darilo Romainovi Grosjeanovi; v druhom tréningu skončil šiesty, zato od Magnussena boli horší už len jazdci Williamsu. V treťom tréningu sa veci otočili a vpredu sa ocitol Magnussen, aby si jazdci Haasu vymenili pozície zas v kvalifikácii.

"Zatiaľ máme celkom dobrý víkend," hodnotí po svojom najlepšom kvalifikačnom výsledku od VC Austrálie Romain Grosjean. "Včera v horúcich podmienkach sme boli radi. Zdá sa, že auto funguje veľmi dobre. Kevin nebol včera so svojím balíkom veľmi spokojný, ale dnes v chladnejšom vzduchu lietal."

"Pomyslel som si, že možno som sa mal predsa len rozhodnúť pre novú špecifikáciu auta. V kvalifikácii to ale vyzeralo vyrovnanejšie. V strede poľa delili štyri autá len štyri stotinky sekundy, čo je vzrušujúce," pokračoval. "V Q3 som z auta vyžmýkal všetko. Je ohromujúce, že s takým starým autom — v skutočnosti nie je také staré, ale vo Formule 1 je jedenásť pretekov naozaj dlhý čas — sme dokázali získať taký pekný výsledok. Vieme teda, ktoré auto je rýchlejšie."

"Teraz musíme pochopiť, v čom presne sa balíky líšia a prečo bol Kevin dnes ráno taký konkurencieschopný a potom o to možno trochu prišiel. Možno čistá trať tak nevyhovovala môjmu autu, ale zohriata bola preň lepšia," podotkol Grosjean pripomínajúc, že v noci zmyl dážď z trate všetku gumu.

Faktom však je, že kvalifikácie nie sú hlavným kameňom úrazu vo výsledkoch Haasu. Dvojica už viackrát dokázala, že v sobotu sa dokáže dostať aj do Q3, no v mnohých prípadoch sa všetko zlomilo v nedeľu. Aj preto sa Grosjean rozhodol v Silverstone nasadiť austrálsku špecifikáciu; údaje z pretekov by inžinierom náramne pomohli odhaliť pretekové nedostatky auta. Len keby dvojica už v prvom kole nekolidovala…

Očakáva Grosjean, že sa nekonzistentnosť výkonov prejaví aj v nedeľu? "Je to možné, no je možné aj to, že všetko pôjde hladko. Naše včerajšie dlhé jazdy vyzerali OK. Nebolo to nič závratné, ale OK. Tiež si myslím, že sme sa v niečom rozhodli zle, keď sme včera skúšali rôzne nastavenia."

"V piatok sme toho poskúšali azda viac ako za celý rok, pretože s balíkom z Austrálie môžem ísť na trať a cítiť sa sebaisto. Už od prvého kola som plnil všetky ciele, vedel som, čo presne sa deje. Na balíku starom jedenásť pretekov to funguje, ale pri tom novom na to ešte musíme prísť. Skúsili sme veľa vecí, niektoré fungovali, iné nie."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Haas

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac