spravy.sk spravy.sk

Pretekári Alfy Romeo potrestaní, Kubica má bod!
zdroj: Alfa Romeo Racing

Pretekári Alfy Romeo potrestaní, Kubica má bod!

Takmer päť hodín po skončení Veľkej ceny Nemecka sme sa dočkali záverečného verdiktu komisárov v kauze Alfa Romeo. Ten bol pre Kimiho Räikkönena a Antonia Giovinazziho trpký, pretože obaja dostali 30-sekundové tresty!

Räikkönen prišiel o siedme a Giovinazzi o ôsme miesto, pričom na tieto priečky sa posunuli Romain Grosjean a Kevin Magnussen. Na deviatu pozíciu poskočil Lewis Hamilton a zo zázračného bodu sa teší pretekár Williamsu Robert Kubica!

Jazdci Alfy Romeo doplatili na porušenie Článku 27.1 Športových pravidiel Formuly 1, kvôli čomu im boli dodatočne udelené 10-sekundové tresty stop/go. Tie si po pretekoch nemohli odpykať, takže sa automaticky premenili na 30 trestných sekúnd, ktoré boli prirátané k ich finálnemu času.

Spomínaný článok hovorí o tom, že "jazdec musí auto ovládať sám a bez cudzej pomoci", avšak toto v úvodnej fáze pretekov nebolo dodržané. 

"Krútiaci moment spojky na štarte nespĺňal stanovené požiadavky krútiaceho momentu, keď jazdec uvoľní spojku, a to v rámci maximálneho časového obdobia stanoveného na 70 milisekúnd," stojí v stanovisku komisárov. "V tomto prípade bolo nameraných približne 200 milisekúnd."

Spojka je kontrolovaná elektronicky vďaka štandardnej elektronickej jednotke. "Tímy však majú možnosť vyladiť si niektoré kontrolné parametre," stojí vo verdikte. Avšak v záujme toho, aby tímy žiadnym spôsobom nemohli napodobňovať niečo na štýl trakčnej kontroly, sú v tejto oblasti stanovené pomerne prísne pravidlá.

Inak povedané: krútiaci moment v spojke musí zodpovedať krútiacemu momentu, aký by bol dosiahnutý v prípade, ak by o všetkom rozhodoval len podnet jazdca. A toto sa musí stať v rozmedzí 70 milisekúnd, pretože vtedy sa to meria. Ak spojka nereaguje rovnako, je zle.

U jedného z jazdcov Alfy bola táto podmienka splnená až takmer po 200 milisekundách, u druhého po 300 milisekundách. Vďaka tomu mali omnoho plynulejšiu dodávku krútiaceho momentu, čo im v mokrých podmienkach mohlo poskytnúť výhodu.

Či tú výhodu skutočne získali, to už komisári neprešetrovali. Neostalo im totiž nič iné, ako udeliť trest. Räikkönen tak bude evidovaný až na dvanástom a Giovinazzi na trinástom mieste.

Doplnené: Alfa Romeo oznámila, že sa plánuje odvolať.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Alfa Romeo

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac