spravy.sk spravy.sk

Carlos Sainz otvorene: F1 potrebuje zmeny
zdroj: McLaren

Carlos Sainz otvorene: F1 potrebuje zmeny

„Je veľmi nepríjemné byť vo všetkých pretekoch len na siedmom mieste,“ povedal pred VC Maďarska Carlos Sainz v rozhovore s médiami. Podľa jeho slov F1 potrebuje zmeny, ktoré mu umožnia súťažiť s najlepšími a dajú mu šancu stať sa majstrom sveta.

Jazdec tímu McLaren sa o súčasnom stave v F1, ktorú miluje od detstva, vyjadril: „Potešenie zo športu strieda frustrácia z dvojstupňovej štruktúry, ktorá tu je, a ktorá mi bráni v boji o víťazstvo.“

Počas uplynulého víkendu na VC Nemecka získal Sainz pre svoj tím piate miesto. Išlo o najlepšie umiestnenie tímu za posledné štyri roky. Aj napriek tomu však 24-ročný jazdec neskrýva sklamanie. „Je veľmi nepríjemné ísť do každých pretekov s vedomím, že neskončíte prvý. Myslím, že všetci mimo prvých šiestich jazdcov si to myslia. Niekto to povie na rovinu, iný zas nie, ale je to tak,“ povedal Sainz pre Guardian.

„Jazdíš v F1 päť rokov, alebo aj dlhšie, bez toho, aby si okúsil chuť víťazstva,“ vyhlásil s tým, že tento šport sa musí prispôsobiť a zmeniť, aby bol rozmanitejší.

S jeho názorom súhlasí aj množstvo fanúšikov, ktorí už dlhšie volajú po zmene. Sainz s tímovým kolegom Landom Norrisom sú na tom v porovnaní s ostatnými jazdcami v strede poľa aj tak najlepšie, keď figurujú na štvrtom mieste v pohári konštruktérov za tímami Mercedes, Ferrari a Red Bull. 

Pohľad na body je však nepríjemný. Na tretí Red Bull stráca McLaren 147 bodov. Od začiatku éry turbomotorov v roku 2014 nikto iný z tímov „veľkej trojky“ nevyhral VC. Dokonca aj druhé a tretie miesto dokázali obsadiť tímy zo stredu poľa len párkrát. 

„Sme závislí na tom, že ostatní urobia chyby. Jedine vtedy sme lepší než siedmi,“ hovorí smutne Sainz. Ten do F1 určite neprišiel s tým, aby bol niekde na chvoste. Jeho cieľom je stať sa majstrom sveta, čo si zaumienil keď mal jedenásť rokov, kedy povedal svojmu otcovi: „Chcem byť ako Fernando Alonso. Čo musím urobiť?“

Jeho otec Carlos Sainz je dvojnásobný majster sveta v rally, ale svojho syna nikdy do motoršportu netlačil. Jedného dňa si uvedomil, že F1 Sainza Jr. baví, keď ho syn budil o štvrtej ráno sledovať VC Austrálie. 

Práve na obdobie, keď bol v F1 s Fernandom Alonsom, spomína Sainz najradšej. „Fernando je moja inšpirácia. V roku 2015 bolo skvelé, že som mohol s ním pretekať. Cítil som sa hrdo a bola to pre mňa veľká česť,“ uviedol Sainz.

Tieto roky, keď bojoval po boku Alonsa, mu dali vieru v jeho schopnosť súťažiť s najlepšími jazdcami. „Aj keď bojujeme o siedme miesto, bojujem za neho. To mi dáva istotu, že ak dostanem šancu bojovať o víťazstvo, alebo o titul, budem vedieť, ako to urobiť, pretože som pretekal s kvalitným jazdcom,“ povedal na adresu Fernanda Alonsa. 

Aj napriek všetkému je Sainz presvedčený, že ľudia vidia jeho talent. „Tí, ktorí sa vyznajú v F1 vidia, čo všetko robím. Keď jazdíte, je to len o vás, o vašom monoposte a vašom výkone. To je dôvod, prečo to robím,“ uzavrel Sainz.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Carlos Sainz ml.

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac