spravy.sk spravy.sk

Mercedes čaká v najbližších týždňoch rozhodovanie. Bottas alebo Ocon?
zdroj: TASR/AP

Mercedes čaká v najbližších týždňoch rozhodovanie. Bottas alebo Ocon?

Čaká nás pomerne dlhých pár týždňov „uhorkovej sezóny“. K tej však neodmysliteľne patria prestupové špekulácie. Už tento mesiac by sme sa mali dozvedieť definitívne rozhodnutie tímu Mercedes. Kto doplní Lewisa Hamiltona v budúcej sezóne?

Valtteri Bottas alebo Esteban Ocon. Jeden z nich dostane sedačku v majstrovskom aute v sezóne 2020, druhý bude bez práce a bude si musieť hľadať miesto inde. Dlho to vyzeralo, že v tíme zostane Valtteri Bottas. Aj keď sa niekoľkokrát zastrájal, že by mohol napodobniť Nica Rosberga a vyzvať tímového kolega v o boji šampionát, pravdepodobne nebude mať dostatok síl, aby to dokázal. Valtteri bol však pre Mercedes dôležitou súčasťou majstrovského plánu. Zbieral body a pódiá, jazdil konzistentne a poctivo plnil pokyny tímu.

Na druhú stranu Esteban Ocon vlani doplatil na fakt, že je zmluvne zaviazaný Mercedesu. Stajňa z Brackley nemá k dispozícii žiadny „béčkový“ tím, kde by mohol svojich juniorov nechať rozvíjať. Koncom minulej sezóny bolo niekoľko voľných sedačiek, ktoré by mohol obsadiť, Mercedes však Ocona odmietol prepustiť. Sezónu 2019 teda strávil ako testovací pilot Mercedesu a horúčkovito sa špekulovalo o jeho ďalšom osude.

V priebehu týždňov sa objavili dvaja horúci adepti na jeho služby, Renault a Haas. Zjavne však majú obaja rovnakú požiadavku. Do svojich radov ho neprijmú ako kmeňového pilota Mercedesu a zjavne trvali aj na dvojročnom kontrakte, alebo ročnom s opciou na ďalší rok. Estebanov manažér Toto Wolff sa niekoľkokrát vyjadril, že ak svojmu talentu nenájde miesto, Mercedes svoju opciu nevyužije a prepustí ho. Jediný spôsob, ako si ho teda môžu v Mercedese udržať je nasadiť ho v hlavnom tíme po boku Hamiltona. A podľa Nica Rosberga a jeho „informátorov“ z prostredia tímu sa tak aj naozaj stane.

„Nech sa rozhodneme akokoľvek, zvážime aké možnosti má odchádzajúci jazdec. Či už pre Estebana, aby mohol napredovať a vrátiť sa jedného dňa do Mercedesu, alebo Valtteriho, ktorý si zaslúži takpovediac mäkké pristátie,“ povedal v Maďarsku šéf Mercedesu Toto Wolff.

Pre Bottasa to bol po Nemecku už druhý nelichotivý výsledok po sebe. A samotný Fín nie je jediný, koho to frustruje. „Som z Valtteriho nešťastný. Jeho kvalifikačná výkonnosť bola skvelá. Pred pretekmi bol v tom správnom rozpoložení, ale potom prišli tie nešťastné incidenty a všetka jeho práca bola fuč. Je to niečo hrozné a je mi ho ľúto.“

„Nedovolíme však, aby naše rozhodnutie ovplyvnil výsledok jedného víkendu. Je to skôr o tom, aby sme preskúmali všetky informácie a rozhodli,“ povedal Wolff.

„Stabilita, skvelá osobnosť a skvelý jazdec, verzus šanca pre mladosť so všetkými výhodami i rizikami, ktoré môže priniesť. Celý proces začne od pondelka a nebude to jednoduché,“ uzavrel Wolff.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Mercedes

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac