spravy.sk spravy.sk

Verstappen: Vďaka Honde sme zlepšili i našu vlastnú spoľahlivosť
zdroj: TASR/AP

Verstappen: Vďaka Honde sme zlepšili i našu vlastnú spoľahlivosť

Red Bull si spoluprácu s Hondou nemôže vynachváliť. Po veľkej nespokojnosti s pohonnými jednotkami Renault sa vlani v tíme rozhodli, že vymenia francúzskeho partnera za japonského, čím Red Bull začal fungovať v podstate ako továrenský tím.

Benefitov, z ktorých Christian Horner a jeho partia ťaží je mnoho. Ušetrili napríklad asi päťdesiat miliónov ročne, ktoré platili za dodávku motorov Renaultu. A čo viac, s Hondou získali priamy vplyv na vývoj pohonnej jednotky a možnosť upravovať ju v závislosti od aerodynamických požiadaviek auta. Niečo také bolo s predošlým partnerom nemysliteľné.

Pilot Red Bullu Max Verstappen tiež poodhalil, že vďaka Honde sa zlepšila aj vlastná spoľahlivosť RB15. Tím v tejto sezóne nemal takmer žiadne technické problémy.

„Áno, v minulom roku sme mali mechanické poruchy aj na našom aute, nielen na pohonnej jednotke. Spôsobilo ich však aj to, že sme nikdy nemali takú spoľahlivosť, aby sme ju mohli testovať na absolútny limit,“ povedal Max Verstappen, ktorého cituje Autosport.

„Honda strávi množstvo času na dyne (programy simulujúce opotrebenie, spoľahlivosť a ďalšie aspekty pohonnej jednotky, pozn. red.), a takto aj my hľadáme limity spoľahlivosti dielov auta. Niečo také sme predtým nikdy nemali. Nevedeli sme, či je naše auto dostatočne pevné, zistili sme to, až keď sme vypadli. Takže celková príprava je teraz omnoho lepšia.“

„Auto aj pohonná jednotka sú veľmi spoľahlivé,“ povedal Holanďan. „Spolupráca je otvorená, pracujeme bok po boku a snažíme sa im pomôcť rovnako, ako oni nám.“

Max v tejto sezóne dokončil každú veľkú cenu a nikdy nebol v cieli horší, než piaty. Žiadnemu ďalšiemu pilotovi sa niečo také nepodarilo. Pre Red Bull však stále existuje cesta, ako sa zlepšiť. Netreba zabúdať, že v pohári konštruktérov je tím na treťom mieste, pričom na Ferrari stráca 44 bodov, čo je pomerne výrazný rozdiel. Na vrub to možno pripísať slabým ziskom Pierra Gaslyho, ale aj enormnej sile pohonného agregátu Scuderie.

„Vyzerá to tak, že vieme náš víkend lepšie riadiť, čím prinesieme výsledok. Oni sú však stále rýchli, na niektorých tratiach viac, na iných menej – na dlhých rovinkách sú nesmierne dominantní,“ povedal Verstappen. „Nie je úplne zrejmé, kde presne sme – na druhom či treťom mieste. Jedna vec je však istá, Mercedes je vpredu a na nich sa treba zamerať.“

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Max Verstappen

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac