spravy.sk spravy.sk

Výsledky McLarenu ako dôležitý faktor pri vstupe do Indy, na definitívu ohľadne WEC si ešte počkáme
zdroj: McLaren

Výsledky McLarenu ako dôležitý faktor pri vstupe do Indy, na definitívu ohľadne WEC si ešte počkáme

Lajtmotívom prvého týždňa letnej prestávky Formuly 1 je vstup McLarenu do americkej série IndyCar. Na povrch stále vychádzajú nové a nové informácie. Tímu z Wokingu sa podaril v tejto sezóne skvelý výkonnostný vzostup a ten predstavoval kľúčový faktor pri rozhodovaní o vstupe do Indy.

„Určite sa nám podarilo dosiahnuť pokrok, pred nami je však ešte dlhá cesta,“ povedal šéf McLarenu Zak Brown. „V zozname vecí, ktoré sme pri našom vstupe do IndyCar zvažovali, bola na prvom mieste skutočnosť, že to nesmie odpútavať našu pozornosť od F1. Náš tím vo Formule 1 potrebuje pevné základy.“

„Ak by som nemal pocit, že sa F1 uberá správnym smerom, nikdy by som do IndyCar nevstupoval. Cítim však, že oba projekty dokážu fungovať paralelne a komerčne sa dopĺňať, ale zároveň nás nebudú rozptyľovať.“

„Ak by sme sa nachádzali v roku 2018, IndyCar by nebolo niečo, do čoho by som šiel. Pretože by som cítil, že nie sme pripravení na ďalší projekt,“ povedal Brown.

Takto pred rokom sa o „full-time“ vstupe McLarenu do Indy naozaj špekulovalo. Tím však bol v hlbokej kríze, ako výkonnostnej, tak personálnej. Do Wokingu ale prišli cenné posily, Andreas Seidl ako šéf tímu, James Key ako technický šéf či Gil de Ferran ako športový riaditeľ. Sám Zak Brown sa zo svojich pozícií trochu stiahol a McLaren akoby šibnutím čarovného prútika začal fungovať v perfektnej harmónii.

Brown dokonca na jar hovoril aj o vstupe do šampionátu vytrvalostných pretekov, kde od roku 2020 začína nová éra. Množstvo nových pravidiel otvára dvere automobilkám, ktoré prejavili záujem o vstup. McLaren nie je výnimkou. Brown je však opatrný, v roku 2020 McLaren v Le Mans ešte určite neuvidíme, dôvodom je Formula 1. Tú čakajú pre zmenu nové pravidlá od roku 2021 a ich neoddeliteľnou súčasťou má byť aj rozpočtový strop. Ten bude kľúčom pre možný vstup McLarenu do WEC.

„Le Mans je pre nás niečo podobné ako Indy. Chceme tam ísť a myslíme, že pre automobilový priemysel je to skvelé. Pravidlá sa nám páčia a nie je to ani veľmi drahé. Potrebovali by sme však nejaký čas na vývoj a skonštruovanie auta,“ povedal Brown. „Treba zohľadniť aj rozpočtový strop, a to kvôli presmerovaniu zdrojov do budúcna. Naozaj potrebujeme vedieť, ako vyzerá budúcnosť Formuly 1 a vypracovať potrebné analýzy pre náš vstup do WEC.“

Inak povedané, ešte si musíme nejaký ten rok počkať. Keď budeme poznať definitívu ohľadne pravidiel pre rok 2021, dozvieme sa, či McLaren vstúpi aj do šampionátu vytrvalostných pretekov.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: McLaren

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac