spravy.sk spravy.sk

Šampiónka Série W Chadwicková verí v ďalšiu podporu zo strany Williamsu
zdroj: Williams

Šampiónka Série W Chadwicková verí v ďalšiu podporu zo strany Williamsu

V nedeľu sa v Brands Hatch skončila historicky prvá sezóna čisto ženskej Série W. Kalendár obsahoval celkovo šesť podujatí a v šampionáte si zmeralo sily dokopy dvadsať dievčat. Titul majsterky si napokon odniesla 21-ročná Angličanka Jamie Chadwicková, ktorá podobne ako mnoho ďalších dievčat sníva o Formule 1.

„Nemám žiadne ilúzie o tom, aké je to náročné,“ povedala čerstvá šampiónka pre Reuters. Chadwicková patrí do štruktúr tímu Williams, kde sa podieľa na príprave tímu jazdením na simulátore. Má tiež zmluvu s Astonom Martinom, britská automobilka rozbieha vo svete motoršportu rôzne projekty, ktorých by Chadwicková mohla byť súčasťou.

„Pracujem na simulátore pre Williams a budem s tímom v Monze budúci mesiac. Dúfam, že dostanem z ich strany ďalšiu podporu,“ povedala.

„Keď sa pozriete na jazdcov, ktorí sa do F1 dostali vidíte, že potrebujú značnú oporu. Či už osobnú alebo sponzorskú. Nejeden z nich si za to platí,“ povedala Chadwicková. Tá za svoj titul obdržala aj mimoriadne zaujímavú finančnú odmenu vo výške pol milióna dolárov.

„Dúfajme, že toto víťazstvo ma posunie do tej najlepšej možnej pozície,“ dodala.

Vo Formule W si dievčatá zmerali sily podobným spôsobom, ako juniori vo Formule 3. S touto sériou zdieľali aj spoločnú techniku. Cieľom bolo umožniť ženám ľahšie postupovať pomyselným rebríčkom v hierarchii motoristického športu. Touto cestou by sa im mohla ľahšie otvoriť cesta do F3 či F2, ale samozrejme aj do F1. Poslednou ženou v najvyššej motoristickej triede bola ešte v roku 1976 Lella Lombardiová.

Od budúceho roku dostanú najlepšie dievčatá v tejto sérii od FIA aj licenčné body, ktoré ich priblížia k Formule 1. Chadwicková ich však plánuje naháňať aj v ďalších sériách. „Chcem toho robiť toľko, koľko len bude možné. Moje celkové ambície presahujú Sériu W. V tomto športe by som toho rada veľa dokázala. Tento rok bol skvelý, ale potrebujem viac, aby som sa dostala na úroveň tých najlepších. Verím, že budúca sezóna mi v tom pomôže.“

Séria W bude mať v budúcom roku o dve podujatia viac, v pláne sú aj prvé preteky mimo starého kontinentu. Väčšie budú prize money a prídu aj licenčné body.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Séria W

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac