spravy.sk spravy.sk

Key: Nový veterný tunel je pre náš pokrok nevyhnutný
zdroj: Toro Rosso

Key: Nový veterný tunel je pre náš pokrok nevyhnutný

McLaren posledné desaťročie používa starnúci veterný tunel v Kolíne nad Rýnom, ktorý predtým pre svoje potreby používal tím Toyota. Japonská automobilka toto zariadenie stále vlastní a používa, McLarenu ho len vypožičiava. To sa ale zmení.

Stajňa totiž v spolupráci s materskou automobilkou buduje úplne nový veterný tunel na základni vo Wokingu. Ten má pre budúcnosť tímu absolútne kľúčový význam. Oficiálnemu portálu F1.com to vysvetlil novopečený technický riaditeľ McLarenu James Key. Veterné tunely podľa jeho slov predstavujú „malé tajomstvo“, ktoré pomáhajú tímom vyťažiť maximum z ich dizajnov.

„Je to veľmi dôležité. Keď sme sa Andreas Seidl a ja pripojili k tímu, bol to jeden z najväčších projektov, ktorý sme mali na stole. Potrebovali sme to však doladiť a prediskutovať, a presne to sme aj urobili,“ povedal Key.

„Máme s Toyotou v posledných desiatich rokoch vynikajúci vzťah, poskytovali nám skvelý servis. Faktom však zostáva, že v porovnaní s tými najmodernejšími, ktoré majú tímy F1 k dispozícii tento veterný tunel starne. Technológia, ktorou moderné tunely disponujú je fascinujúca. Predstavuje jedno z tých malých skrytých tajomstiev ich úspechu,“ povedal Key.

Rodák z Chelmsfordu vyzdvihol možnosti moderných veterných tunelov. V tomto smere dominuje Mercedes, ktorý v tom svojom dokáže simulovať vietor o rýchlosti až 80 metrov za sekundu (asi 290 kilometrov za hodinu), čo je viac, než hurikán piateho stupňa.

„V našej snahe posúvať tento tím vpred sa musíme konkurentom vyrovnať aj v tomto smere. K dispozícii sme mali niekoľko alternatív, no najlogickejším riešením bolo vybudovať nové zariadenie u nás vo Wokingu. Akcionári našu víziu plne podporili,“ povedal Key.

Tento projekt predstavuje pre McLaren jeden z kľúčov pri ich snahe dotiahnuť sa na čelo štartového roštu. Nový tunel vyrastie na mieste toho starého, ktorý už nie je v prevádzke a bude rozobratý. Dátum spustenia nového zatiaľ zverejnený nebol.

„V snahe dosiahnuť v budúcnosti skutočný pokrok, je pre našu výkonnosť nevyhnutné mať podobné zariadenie bližšie k nášmu domovu,“ uzavrel Key.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: McLaren

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac