spravy.sk spravy.sk

Novinka: V roku 2021 by sme miesto štyroch kvalifikácií mali mať kvalifikačné preteky
zdroj: Aston Martin Red Bull Racing

Novinka: V roku 2021 by sme miesto štyroch kvalifikácií mali mať kvalifikačné preteky

Vedúci predstavitelia F1 spolu so zástupcami FIA a tímov hľadajú nové a atraktívne riešenia budúcnosti. Aktuálne sa špekuluje o tom, že od roku 2021 by sme miesto štyroch kvalifikácií mali mať kvalifikačné preteky, ktoré by určili poradie na štartovom rošte.

Času je málo a pravidlá pre rok 2021 je potrebné uzavrieť do konca októbra. Všeobecne sa v tejto súvislosti hovorí hlavne o nových autách, ale nejde len o ne. Skúma sa aj celkový formát súťažných víkendov.

"Tímy technickému riaditeľovi FIA Nikolasovi Tombazisovi jednohlasne tlmočili, že sú proti návratu dotankovávania," konštatuje Auto Motor und Sport. "Taktika a tým pádom aj preteky ako také by totiž boli vypočítateľnejšie."

Zaujímavejšia vec sa však týka návrhu štyroch kvalifikačných pretekov, ktoré by sa išli na sto kilometrov. Jazdci by sa na ich štart postavili v obrátenom majstrovskom poradí, takže v prvom rade by aktuálne stáli Williamsy a v poslednom Mercedesy.

Po stovke odjazdených kilometrov by sme spoznali oficiálny štartový rošt, ktorý by bol výrazne premiešaný. Nuž a v nedeľu by bolo o čo hrať. 

Kompetentní navrhujú, aby sa tak stalo v Šanghaji, Barcelone a na okruhu Paula Ricarda, no uvažuje sa aj o Zandvoorte. Boli by to hlavne okruhy, na ktorých zväčša nevidíme mimoriadne atraktívne podujatia: v Španielsku, Francúzsku i v Holandsku sa očakáva nuda.

Uvažovalo sa aj o Monte Carle, ale tam je predbiehanie také ťažké, že by to jednoducho nešlo. Tamojšie preteky si potrebujú zachovať svoju svojskú tvár. 

Ale budú s tým ostatní organizátori pretekov spokojní? Tí by totiž tiež prahli po väčšej atraktívnosti a tribúny by chceli naplniť aj v sobotu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac