spravy.sk spravy.sk

Ross Brawn potvrdil úvahy o nových kvalifikačných pokusoch i o skrátení víkendu
zdroj: TASR/AP

Ross Brawn potvrdil úvahy o nových kvalifikačných pokusoch i o skrátení víkendu

Ako sme vás informovali už v našom predpoludňajšom spravodajstve, Formula 1 uvažuje o pokusných zmenách kvalifikácie. Auto Motor und Sport písal o tom, že v roku 2021 by mohli byť štyri kvalifikácie nahradené mini-pretekmi, do ktorých by sa vstupovalo z obráteného štartového roštu: najslabší pretekári majstrovstiev by teda stáli v prvom rade.

Záujem vykonať určité zmeny následne potvrdil aj Ross Brawn, ktorý však pre Sky Sports F1 hovoril už o roku 2020! "Bol by som rád, ak by sme v roku 2020 vyskúšali niekoľko vecí," uviedol. "Myslím si, že budeme mať stabilnú platformu po stránke áut a veci sa celkovo príliš nezmenia. Rok 2020 by teda mohol ponúknuť dobrú príležitosť a možno na jednom či dvoch podujatiach by sme mohli vyskúšať zmeny. Nevidím žiadny iný spôsob, ako by sme mohli po stránke pretekového formátu logicky napredovať."

AMuS písal o štyroch víkendoch, pričom vraj malo ísť o Šanghaj, Barcelonu, okruh Paula Ricarda a Zandvoort. Tam by sa mohli konať kvalifikačné preteky a víkend by bol poriadne okorenený. Brawn však nič takéto nepotvrdil a pokračoval len v rodine úvah: "Základný formát pretekov je v poriadku, ale nebol by nejaký šprint zaujímavý? Prípadne by nebola zaujímavá nejaká zmena kvalifikácie? Tímy sú za určité variácie týkajúce sa soboty, aby sme videli, či vieme nájsť lepšie riešenie."

Brawnovi však ide aj o inú vec; keďže do kalendára pribúdajú nové a nové podujatia, rád by súťažný víkend celkovo skrátil. "Chceme, aby autá jazdili už v piatok, ale vieme víkend nejako skrátiť? Tak, aby to pre tímy bolo z operačného hľadiska jednoduchšie? Všetci totiž prídu na miesto už v utorok, prípadne už v pondelok a začnú sa pripravovať. Ak by sme to vedeli obmedziť, ak by sme to nejako zapracovali do parc fermé a kontrolovali množstvo času, ktoré môžu byť na okruhu, tak by sme mohli operačné trvanie víkendu skrátiť a zmeniť to na trojdňový víkend."

"Pamätáme si na obdobie, keď na okruh všetci prišli vo štvrtok popoludní, autá dali do garáže a išli pretekať. Teraz prídu o dva či tri dni skôr, pretože všetko chcú dokonale pripraviť. Piatok ako taký je dôležitý pre promotérov. Rozbieha víkend. Ale nemohli by sme mať dva tréningy napríklad v piatok popoludní? Možno o niečo kratšie. Tímy by sa vďaka tomu mohli pripravovať aj v piatok ráno," dodal Brawn.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Liberty Media

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac