spravy.sk spravy.sk

Čo hovoria tímy na zamýšľanú zmenu víkendového formátu?
zdroj: TASR/AP

Čo hovoria tímy na zamýšľanú zmenu víkendového formátu?

V priebehu piatkového dňa obehla spravodajské portály správa o tom, že Formula 1 uvažuje o zmene formátu súťažného víkendu. V niektorých pretekoch by sme mohli byť svedkami kvalifikačných pretekov, aj keď dostupných informácií je zatiaľ veľmi málo.

"Ak zmeníme víkendový formát, tak možno to prinesie niečo dobré," uznal šéf Toro Rosso Franz Tost. "Najdôležitejšie je však to, aby boli tímy a autá na rovnakej výkonnostnej úrovni. Ak sú niektoré autá ďaleko pred ostatnými a vedú o sekundu, respektíve ešte viac, tak môžeme mať akýkoľvek formát a nič to nezmení."

"My sa musíme postarať o to, aby sme fanúšikom ponúkli dobrú šou. Na to, aby sme to dokázali, potrebujeme jednu vec: výkonnosť pohonných jednotiek a áut musí byť vyrovnaná na niekoľko desatiniek sekundy. Také niečo, ako vidíme v strede poľa."

"Dnes to máme tak, že tri tímy sú ďaleko vpredu, ale stred poľa spolu vyrovnane bojuje a niekedy týchto jazdcov delí len pár stotín sekundy," pokračoval Tost. "Medzi týmito autami vidíme dobré bitky a presne to chcú fanúšikovia vidieť. Nemám pocit, že je to o formáte."

Podľa šéfa Haasu Günthera Steinera by nové "kvalifikačné preteky" priniesli zvýšenie nákladov. "Potrebovali by sme viac náhradných súčiastok, lebo takto by sme mali dve podujatia za víkend," skonštatoval. "Potrebovali by sme aj viac jednotiek MGU-K, lebo by mohli zlyhať. Aj toto všetko musíme zvážiť."

"Potrebujeme si to pozorne premyslieť. Hovorilo sa o mnohých rôznych veciach, ale k detailom sme sa zatiaľ nedostali. Keď na ne príde rad, tak to bude ťažké, pretože zmena formátu, ktorá zvýši náklady, jednoducho nebude udržateľná," dodal Steiner.

Šéfovi Racing Pointu Otmarovi Szafnauerovi sa naopak nové úvahy pozdávajú: "O nových formátoch soboty, ktoré by mohli premiešať nedeľný štartový rošt, sme už diskutovali a budeme pokračovať myslím už v Monze."

"Ak chceme zlepšiť šou, tak na skúšaní predsa nie je nič zlé. Uvidíme, ako to pôjde, získame spätnú väzbu od fanúšikov a ak sa to ľuďom bude páčiť a zlepší to šou, som rozhodne za," odkázal Szafnauer.

Dodajme, že akákoľvek zmena formátu týkajúca sa budúceho roku by si v tejto chvíli vyžiadala jednohlasnú zhodu všetkých tímov.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac