spravy.sk spravy.sk

Ako sa zrodila kvalifikačná fraška? Budú nasledovať tresty?
zdroj: F1

Ako sa zrodila kvalifikačná fraška? Budú nasledovať tresty?

Kvalifikáciu na Veľkú cenu Talianska vyhral Charles Leclerc, ale hovorí sa o niečom celkom inom: v jej závere sa toľko taktizovalo, že vstup do posledného ostrého kola stihli len dvaja jazdci.

Po havárii Kimiho Räikkönena ostalo v Q3 k dispozícii vyše šesť minút. Na trať sa však nikto nehrnul a všetci čakali na posledné dve minúty; vtedy odrazu vyleteli z boxov a zamierili na okruh.

Potom to prišlo a podľa Motorsport.com to bolo nasledovne: jeden z Renaultov zrezal prvú šikanu krížom a spomalil. Chcel sa prepadnúť hlbšie do poľa, aby sa dokázal uchytiť do vzduchového vaku za niektorého zo svojich súperov. Následne však spomalili aj ďalší pretekári jazdiaci za ním a prišlo k spomaleniu všetkých.

Odrazu začali jednotliví jazdci dostávať informácie o tom, že musia zrýchliť, pretože nestihnú vstúpiť do ostrého kola. Všeobecne sa nečakalo, že to dopadne až tak zle, ako to dopadlo, ale realita bola nasledovná: stihli to len Carlos Sainz a Charles Leclerc, potom čas vypršal.

Zaujímavé je to, že komisári vydali pred kvalifikáciou upozornenie. Takýmto čudným taktikám sa chceli vyhnúť a hrozili trestaním. Napokon idú všetko prešetrovať.

"Moja pole ma teší, ale škoda, že sa to skončilo takým zmätkom," skonštatoval Charles Leclerc, pričom Lance Stroll bol ešte tvrdší: "Bola to komediálna šou."

"Tento systém je šialený," zareagoval Lewis Hamilton. "Každý spomaľuje a snaží sa získať čo najlepšiu pozíciu, no časovo nás vyšachovali. Je to zaujímavé: prvou jazdou získate pole position a ostatných potom časovo vyšachujete."

Niečo podobné sme videli už v piatok v F3, kde bolo napokon potrestaných až sedemnásť jazdcov! Komisári sa s nimi teda nemaznali. Budú mať podobný meter aj v F1?

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Taliansko

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac