spravy.sk spravy.sk

Hamilton: Pravidlá sa nezmenia pokiaľ nedôjde k havárii
zdroj: TASR

Hamilton: Pravidlá sa nezmenia pokiaľ nedôjde k havárii

Jednoducho fraška. Takto opisujú jazdci i diváci F1 to, čo sme mali možnosť vidieť na Q3 v Monze. Komisári budú mať plné ruky práce, aby zistili, prečo sa daná situácia stala a kto za to môže. Každý hádže vinu na toho druhého, pričom Lewis Hamilton upozorňuje, že zmeny, ktoré by tomu do budúcna mohli predísť, musia prísť skôr, než sa stane nešťastie.

Až sedem jazdcov nedokázalo v tretej kvalifikácii na Veľkú cenu Talianska zajazdiť druhý pokus, keď po úmyselnom spomalení nedodržali limit na vjazd do meraného kola. Hamilton tak prišiel o možnosť obrať Monačana Charlesa Leclerca o pole position a v zajtrajších pretekoch bude štartovať z druhého miesta. 

Incident je predmetom vyšetrovania FIA, pričom Nico Hülkenberg je prvým, ktorý musel navštíviť komisárov pre podozrenie zo zbytočného výjazdu mimo trate.  Neskôr ho komisári predvolali ešte raz a okrem neho aj Carlosa Sainza s Lancom Strollom. Tentoraz za úmyselné brzdenie.

Úradujúci majster sveta označil situáciu za nebezpečnú a pripomenul, že pred týždňom v Spa sa udialo niečo podobné. „Som si istý, že to bude pokračovať, pretože získanie čo najlepšej pozície je v kvalifikácii kľúčové. Ak budú tímy vychádzať na druhý pokus takto neskoro, bude to stále problém. Zmení sa to až v tedy, keď niekto havaruje,“ myslí si Hamilton.

Jedným z návrhov na zlepšenie je zavedenie iného kvalifikačného formátu pre okruhy, kde je takáto „kolóna“ extrémna. „Všetci sa snažíme dostať sa do medzery, ktorá nám vyhovuje. Na niektorých tratiach chcete väčšiu medzeru, na niektorých zasa menšiu,“ vysvetlil pre Motorsport Hamilton. Dodal, že danú vec treba riešiť, ale určite nie formou pokút, alebo penalizácií.

Leclerc, ktorý by stihol odjazdiť aj druhý pokus v Q3, ale napokon nemusel, keďže jeho najväčší vyzývatelia už túto možnosť nemali, dúfa, že F1 sa z danej situácie poučí. 

„Tento problém sa vyskytuje len na niektorých tratiach. Vždy je to o slipstreame (jazde vo vzduchovom vaku, pozn. red.). Myslím si však, že potrebujeme len trochu analyzovať situáciu. Dnešok bol mimoriadny a určite nešlo o úmysel z našej strany, pretože Sebastian mal tiež šancu získať pole position a my sme nechceli obetovať jedno auto za druhé,“ uzavrel Leclerc.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac