spravy.sk spravy.sk

Taliansky superhrdina Leclerc: Ten pocit presiahne vaše detské sny
zdroj: TASR

Taliansky superhrdina Leclerc: Ten pocit presiahne vaše detské sny

Taliansko má od dnes nového prezidenta. Je z Monaka, má 21 rokov a dokázal na svojich ramenách uniesť nádeje celej krajiny. Hodinu a pol sa zraky Apeninského polostrova upierali len na tohto muža, a ten im doprial pocit z melódie talianskej hymny.

Trvalo to 53 kôl a snáď ani v jednom z nich si Charles Leclerc nevybudoval náskok väčší než dve sekundy, či už na Lewisa Hamiltona alebo Valtteriho Bottasa. Monačan musel ísť až na kraj síl svojich i svojho auta, a koniec koncov i na hranu pravidiel. Jeho súboj s Hamiltonom bol kontroverzný, komisári ale žiadne penalizácie neudeľovali.

„Od Rakúska je zrejmé, že môžete ísť ešte o trochu ďalej v spôsobe, akým sa bránite a akým predbiehate,“ povedal Leclerc. „Myslím, že Rakúsko mi pomohlo v tomto smere zmeniť prístup, a dnes som aj vďaka tomu dokázal zvíťaziť. Samozrejme je to veľmi na hrane, ale z takéhoto pretekania som nadšený.“

„Vo vysielačke som bol upozornený na to, že som dostal čiernobielu vlajku za pohyb pod brzdením, ale nie som si istý, za ktorý pohyb to bolo. Či ten smerom doprava, kedy sme išli obaja na plný plyn alebo ten potom,“ spomína Leclerc.

„Aby som bol úplne úprimný, vedel som, že Hamilton je napravo. Brzdil trochu priskoro, podľa mňa to bolo preto, lebo vedel, že to nechce skúšať po vonkajšej strane. Myslím, že som mu nechal miesto akurát na šírku jedného auta, ale ešte som nevidel opakované zábery,“ povedal Leclerc.

„Podľa mňa je to dobrá vec, že môžeme pretekať tvrdšie. Pokým neuvidím zábery nechcem tú situáciu nijak zvlášť komentovať. Ale som rád za tvrdšie pretekanie,“ povedal Monačan.

Stále veľmi mladý pilot so skúsenosťami len z niečo vyše tridsiatky pretekov dnes ukázal nevídaný pokoj. Tlak bol naňho vyvíjaný prakticky počas celých 53 kôl, no toto víťazstvo akoby bolo Ferrari súdené. Tifosi sa v Monze môžu radovať po dlhých deviatich rokoch.

„V priebehu pretekov mi toho cez hlavu prechádzalo veľmi veľa. Po nich nastúpili obrovské emócie, samozrejme, bolo to veľmi, veľmi náročné,“ povedal Leclerc, ktorý si teraz konečne mohol vychutnať sladké šampanské, keďže v Belgicku sa kvôli tragickým udalostiam neoslavovalo.

„Lewis mi dýchal na krk, najväčší rozdiel medzi nami bol tuším 1,7 alebo 1,8 sekundy. Bol neustále za mnou a ja viem, že on nerobí chyby, musel som stále ísť,“ hovorí. „Urobil som zopár chýb, no našťastie ma nestáli pozíciu. Raz to bolo len veľmi tesne. No dve kolá pred koncom som začal veriť, že víťazstvo je možné.“

„Pocit z pneumatík bol dobrý a myslím, že v premávke sa Valtteri prepadol trochu viac, čo mi pomohlo získať trochu miesta a potom konečne cieľová čiara. Všetky tie emócie som nechal vo vysielačke,“ hovorí Leclerc s úľavou.

„Bol to absolútne skvelý pocit, a to pódium, všetko to presiahlo moje vlastné sny, ktoré som od detstva sníval. Vidieť toľko ľudí fandiacich tomuto tímu spievať hymnu... niečo úžasné,“ povedal Leclerc, ktorý mal na pódiu slzy v očiach. „Tých 53 kôl sa zdalo nekonečných, zozadu som cítil obrovský tlak. Ale všetko to, od cieľovej čiary až doteraz, je čistá radosť a šťastie.“

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Charles Leclerc

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac