spravy.sk spravy.sk

Palmer: Leclerc mal byť potrestaný, komisári chceli byť "populárni u publika"
zdroj: TASR

Palmer: Leclerc mal byť potrestaný, komisári chceli byť "populárni u publika"

Jolyon Palmer sa s nedeľným predstavením Charlesa Leclerca, ktorý si podmanil srdcia fanúšikov Ferrari, nevie celkom stotožniť. Nedokáže sa zbaviť pocitu, že za vyblokovanie Lewisa Hamiltona mimo trate mal byť potrestaný.

"Leclerc v druhej šikane 23. kola v brzdnej zóne vytlačil Hamiltona mimo trate v okamihu, keď ho ten chcel zvonku predbehnúť. To je nepopierateľné," uviedol bývalý pretekár vo svojom stĺpčeku pre BBC

"V prvom rade treba povedať, že v podaní Leclerca to nebol férový pretekársky šport. Pravidlá jasne stanovujú, že jazdci musia v takomto prípade svojmu súperovi nechať šírku auta - a to hlavne v brzdných zónach, kde majú umiestnenie svojho auta pod plnou kontrolou..."

"Leclerc sa však počas brzdenia pohol doprava a Hamiltona vytlačil mimo trate. Hamilton s tým nemohol nič spraviť, mal len dve možnosti: mohol do Leclerca vraziť, prípadne mohol vyjsť mimo a zákrutu zrezať krížom. Po stránke brzdenia bol už aj tak na limite."

Palmer vzápätí pripomenul, že v minulom roku dostal Max Verstappen za "takmer identické previnenie" voči Valtterimu Bottasovi päť trestných sekúnd a práve kvôli tomu prišiel o pódium. Tentoraz však komisári netrestali a Leclercovi ukázali "len" čierno-bielu vlajku, ktorú by sme mohli prirovnať k futbalovej žltej karte. 

Angličan následne otvorene povedal, ako to podľa neho bolo: komisári sa pred záplavou červených fanúšikov báli potrestať domáci tím a jeho hviezdu. "Hamilton a šéf Mercedesu Toto Wolff to po pretekoch pomenovali podobne. Podľa mňa to pritom bolo celkom jasné. Na jednej strane som trest nechcel vidieť, pretože by zničil preteky, no pravidlá sú pravidlá a tak pre dobro športu, ako aj pre zábavný faktor šou, ich musíme dodržiavať."

Udeľovanie čierno-bielych vlajok môže podľa Palmera spôsobiť problémy. Jazdci totiž vedia, že si môžu dovoliť priestupok a byť poriadne tvrdými. Teda aspoň raz. Ale ako to má vyznieť len niekoľko dní po úmrtí Anthoina Huberta? "Z môjho pohľadu je to jednak idiotské a jednak totálne nezodpovedné..."

V podaní Leclerca to však nebolo všetko. Neskôr si na Hamiltona "vyšliapol" aj pri jeho útoku v Curva Grande. "Hamilton zvoľnil a stratil potrebný rozbeh, pričom ďalšia šanca na manéver bola zastavená Leclercovou agresívnou obranou," pripomenul Jolyon Palmer. "To náhle prerezanie pred nosom Hamiltona v zákrute Curva Grande, kde sa ide naplno, pričom to ani nebolo prešetrované, bolo opäť na limite."

Ak by išlo o jednorazovú udalosť, tak by podľa Palmera bola v poriadku, ale bola v poriadku aj po tom, ako už Leclerc videl čierno-bielu vlajku? "Toto bol potenciálne druhý prehrešok, za ktorý mohol dostať červenú kartu. Osobne mám problém len s tým, že rozhodnutia komisárov nie sú konzistentné. Po pretekoch to pripomenul aj Hamilton."

"Komisári majú ťažkú prácu, berú to vážne a pokúšajú sa odvádzať maximum. Miestami však mám zvonku pocit, že ich rozhodnutia nie sú založené na samotnom pretekárskom športe, ale na tom, či budú populárne u publika," dodal Jolyon Palmer.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Charles Leclerc

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac