spravy.sk spravy.sk

Šéfovia tímov o novom spôsobe trestania výmeny pohonnej jednotky: Radšej časová penalizácia
zdroj: Pirelli

Šéfovia tímov o novom spôsobe trestania výmeny pohonnej jednotky: Radšej časová penalizácia

Dnes sme vás informovali o tom, že Formula 1 zvažuje zaujímavú zmenu, ktorá by sa mala týkať nového spôsobu potrestania jazdca za výmenu pohonnej jednotky. Namiesto tradičnej straty miest na štartovom rošte, by mohol pretekár dostať do svojho monopostu zopár kíl navyše. FIA spolu s Liberty ešte uvažujú o obmedzení množstva paliva, čo sa však nepáči hlave Renaultu a Cyrilovi Abiteboulovi.

Podľa neho by boli časové tresty v boxoch, alebo na konci pretekov, lepšou alternatívou. „Náš postoj sa nezmenil. Navrhujeme časovú penalizáciu, ktorú by si jazdec odpykal v boxoch, alebo by mu bola pripočítaná v závere veľkej ceny,“ uviedol. 

Abiteboul verí, že takáto penalizácia by bola lepšia, ako automatická strata miest, pretože by sa potrestaní piloti mohli naplno zúčastniť kvalifikácie. „Nerozumiem, prečo to tak nie je. Prinieslo by to lepšie preteky, nezmenila by sa ani kvalifikácia. Musí byť dobrý dôvod, prečo to nechcú zmeniť,“ povedal. 

K názoru sa pridal aj šéf McLarenu, Zak Brown: „Časová penalizácia by bola dobrá voľba,“ priznal bez okolkov. 

S dodatočným závažím nesúhlasí ani Christian Horner. „Videli sme v iných kategóriách, že to nefunguje. Ak sa pozrieme na Monzu, Verstappen odjazdil jedno kolo v Q1. Vedel, že ďalej sa nedostane. Týmto len okrádame fanúšikov, ktorí sa prídu pozrieť na sobotňajší program,“ vyhlásil. 

Proti zmene sa vyjadril aj Günther Steiner, ktorý však nesúhlasí ani s časovou penalizáciou a prikláňa sa k súčasnému stavu. 

„Ako vysvetlíte divákom, že jeden monopost ide pomalšie ako druhý?“ pýtal sa reagujúc na ťažšie auto. „Nepreferujem dodatočné závažie. Musíme nájsť tresty, ktoré budú fungovať, ale nemyslím si, že to, čo máme dnes, je až tak zlé,“ uzavrel. 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Renault

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac