spravy.sk spravy.sk

Pre Renault bol Singapur o minimalizácii strát
zdroj: Renault

Pre Renault bol Singapur o minimalizácii strát

Renault sa nevzdáva svojho cieľa do konca sezóny dostihnúť a predstihnúť hlavného konkurenta, tím McLaren, ktorý je momentálne na štvrtom mieste pohára konštruktérov. Po víkende v Singapure sa však strata francúzskeho o čosi zvýšila.

Po výbornom víkende na Monze sa od Renaultu očakával na okruhu Marina Bay ústup z horných poschodí poradia. Charakter trate nemal žlto-čiernym monopostom vyhovovať. Tímu z Enstone sa ale podarilo dobre kvalifikovať, Daniel Ricciardo skončil ôsmy, Nico Hülkenberg deviaty. Od toho momentu sa ale všetko začalo rúcať.

Austrálčan bol pre technický prehrešok z kvalifikácie diskvalifikovaný a štartovať musel z posledného miesta. Nico Hülkenberg v prvom kole pretekov kolidoval s Carlsom Sainzom a poškodil si predné krídlo, kvôli čomu sa prepadol na chvost.

Obaja sa tak museli poľom prebojovať dopredu. Ricciardovi sa to od úvodu darilo dobre, v 34. kole pretekov však bol v súboji s Antoniom Giovinazzim možno až príliš agresívny, dôsledkom vzájomného súboja bol defekt pneumatiky na Austrálčanovom monoposte. Renault však zo Singapuru neodchádza s prázdnou, Nicovi Hülkenbergovi pomohli výjazdy bezpečnostného vozidla a získal cenné dva body. Vďaka tomu sa v celkovom hodnotení dostal presne na úroveň Ricciarda.

„Určite sme mali tempo na to, aby sme dosiahli viac. A aj sme očakávali viac,“ povedal výkonný riaditeľ tímu Marcin Budkowski. „Jedno auto ale štartovalo z dvadsiateho miesta, čo nám nepomohlo. Obaja piloti mali tempo, aby dosiahli lepšie výsledky, no obaja dostali defekty. Ani jeden tak nemohol absolvovať plánovanú stratégiu.“

„Sprvu sme s Nicom chceli po prvej zastávke ísť až do konca, ale na základe jeho spätnej väzby a poskytnutej príležitosti pri výjazde bezpečnostného vozidla, sme sa rozhodli zastaviť. Myslím, že to bolo správne rozhodnutie,“ povedal Budkowski.

„Dva body pre nás znamenajú minimalizovanie škôd v súboji s McLarenom. No vzhľadom na kvalifikáciu a pretekové tempo sme očakávali viac,“ uzavrel Budkowski.

Pilot tímu Nico Hülkenberg si ale tie dva body musel vydrieť. Po prvom kole sa obával, že osud jeho pretekov je spečatený. Oplatilo sa mu však zabojovať, vzhľadom na okolnosti majú tieto body cenu zlata.

„Hovoril som si ,Bože, toto budú ťažké preteky‘. Dobrou správou však bolo, že som mal v prvých kolách pred sebou čistý vzduch. Potom sa dostal cez Williams, no nakoniec som zostal zaseknutý za Haasom, ktorého predbehnutie bolo náročné. V súboji som nechal mnoho zo svojich pneumatík,“ povedal Hülkenberg.

Druhá zastávka mu preto padla vhod a v závere pretekov patril k pilotom s najčerstvejšími pneumatikami na trati, čo mu pomohlo posunúť sa vpred.

„Dobré bolo, že ku koncu malo množstvo áut opotrebované pneumatiky. Ak máte po reštarte o desať kôl čerstvejšie gumy, je to samozrejme rozdiel. Chlapci išli na dvadsať kôl starých pneumatikách, mali menej priľnavosti, takže sme na nich mohli zaútočiť celkom poľahky,“ povedal Hulk.

Jeho tímový kolega Daniel Ricciardo počas nedele reálne pomýšľal na body, prišiel však kontakt s Giovinazzim, ktorý jeho nádeje ukončil. Austrálčan z incidentu neviní nikoho.

„Nemal som pocit, že to bola jeho chyba, takisto som nemal pocit, že bola moja. Bol to nešťastný incident, na výjazde sa mi trochu pretočili pneumatiky, možno kvôli tomu som sa skĺzol až doňho. V každom prípade, niečo také sa stáva,“ povedal Ricciardo.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Daniel Ricciardo

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac