spravy.sk spravy.sk

Brawn potvrdil zamýšľané zmeny kvalifikácie: Pôjde len o "experiment"
zdroj: TASR

Brawn potvrdil zamýšľané zmeny kvalifikácie: Pôjde len o "experiment"

V súvislosti s budúcim rokom sme vás už viackrát informovali o zamýšľanom experimentálnom formáte kvalifikácie. Hovorí sa o tom, že možno počas štyroch podujatí by sme miesto kvalifikácie mohli mať kvalifikačné preteky, do ktorých by jazdci vstupovali v opačnom poradí vzhľadom na ich aktuálne majstrovské pozície.

Lewis Hamilton, Sebastian Vettel či Max Verstappen tieto úvahy odmietli a podľa nich to nie je OK, až sa o slovo prihlásil športový šéf F1 Ross Brawn. Zacítil, že na to musí zareagovať.

"V záujme ujasnenia situácie a toho, aby sme predišli nedorozumeniam..." uviedol Brawn, ktorého slová cituje oficiálna stránka Formuly 1. "Prebiehajú rozhovory o tom, aby sme v roku 2020 experimentovali so zmenami kvalifikačného formátu s cieľom spraviť pretekársky víkend o niečo menej predpovedateľným."

"Rád by som zdôraznil slovo 'experiment', pretože práve o tom to všetko bude. O malej vzorke, vďaka ktorej by sme mohli nájsť smery týkajúce sa budúcnosti. Všetci sme si vedomí toho, že súčasný kvalifikačný formát je vzrušujúci a spektakulárny. Súčasne sa však musíme postarať aj o to, aby preteky, teda vrchol víkendu, boli najlepšie, ako byť môžu."

V mnohých prípadoch tomu tak nebolo a vrcholom horšieho obdobia bola Veľká cena Francúzska, kde sa nedialo absolútne nič. Nuž a ak kvalifikácia zoradí autá od najrýchlejšieho po najpomalšie, je nudný priebeh pretekov len logickým dôsledkom. Aktuálne sa však situácia vyvinula inak a preteky sú pravidelne atraktívne. 

Môžu za to rôzne skutočnosti, ale hlavne to, že Ferrari malo v kvalifikáciách zvyčajne veľkú silu, v pretekoch však boli Red Bull s Mercedesom lepší. Ale ako dlho bude trvať takáto situácia? Možno sa čoskoro pominie a opäť to budú len nedeľné procesie. Aj preto Brawn uvažuje o zmenách a pokusoch.

"A je jedno, koľko simulácií vykonáte, neexistuje nič lepšie, ako si to vyskúšať priamo na trati. Formula 1, tímy a FIA skúmajú možnosť upraveného formátu, ktorý by sme videli na malom počte budúcoročných podujatí. Keďže v roku 2020 budeme mať už stabilné športové a technické pravidlá, je to perfektný okamih pre takéto previerky."

"Rozhodnutie zatiaľ nepadlo, pretože finalizujeme všetky detaily, avšak spätná väzba je doposiaľ vo väčšine pozitívna. Chápem, že puristi môžu byť znepokojení, ale nemali by sme sa báť experimentov, pretože inak nebudeme napredovať. Veci nechceme meniť len preto, aby sa menili: chceme zlepšiť náš šport. Pretože tak, ako pri vývoji áut: ak zastaneme na mieste, tak vlastne cúvame," dodal Ross Brawn.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Pravidlá

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac