spravy.sk spravy.sk

Z dvoch povinných výmen pneumatík nič nebude
zdroj: McLaren

Z dvoch povinných výmen pneumatík nič nebude

Vedúci predstavitelia Formuly 1 uvažovali o tom, že jazdci by v pretekoch po novom museli využiť všetky tri rôzne zmesi pneumatík. Aktuálne sú to len dve, ale hovorilo sa o troch. Podľa šéfa Pirelli pre motoršport Maria Isolu však z toho nič nebude.

Ak by musel pretekár nasadiť všetky tri pneumatiky do sucha, vyžadovalo by si to dve zastávky v boxoch. Avšak v konečnom dôsledku by to vraj viedlo k podobným stratégiám.

"Diskutovalo sa o tom," potvrdil Isola, ktorého slová cituje RaceFans. "Môj názor je taký, že napokon to neprejde. Toto ďalšie obmedzenie týkajúce sa využitia všetkých troch zmesí by tímy prinútilo uberať sa rovnakým smerom. Ak je teda cieľom viac rôznych stratégií, tak toto by sme v tomto prípade nedosiahli."

Existujú však aj iné zaujímavé zámery; hovorí sa o tom, že v tréningoch by mohlo prísť k obmedzeniu nasadenia niektorých zmesí. Tým pádom by stajne do pretekov vstupovali do určitej miery naslepo.

"Diskutuje sa o tom, že vo voľných tréningoch by sa využívali len niektoré špecifické zmesi a tímy by nemali možnosť nazbierať príliš veľké množstvo informácií, čo by nedeľným pretekom pridalo nepredpovedateľnosť. Ale to by zas bola veľká nevýhoda pre stajne s mladými jazdcami."

"Možno by sa to dalo realizovať v roku 2020, pretože veľkosť i typ pneumatiky všetci dobre poznajú. V roku 2021 však prídu osemnástky a autá budú celkom nové. Budú to viaceré neznáme, takže mladí jazdci by to mali veľmi ťažké."

"Testy už nebudú, prípadne budú obmedzené, nuž a okrem toho by mohli nasadiť len menej zmesí. Viete si predstaviť, aké ťažké by to pre mladíkov bolo," dodal Mario Isola.

Napokon dodajme, že akákoľvek zmena športových pravidiel pre rok 2020 by si v tomto okamihu vyžadovala jednohlasnú zhodu všetkých tímov.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Pirelli

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac