spravy.sk spravy.sk

Brawn tvrdí, že kvalifikačná novinka má jednohlasnú podporu tímov
zdroj: TASR

Brawn tvrdí, že kvalifikačná novinka má jednohlasnú podporu tímov

V budúcom roku by sme mali byť svedkami novinky v podobe kvalifikačných pretekov. Miesto klasickej sobotnej kvalifikácie by sa uskutočnil šprint na sto kilometrov, do ktorého by jazdci vstupovali v opačnom poradí, ako je ich majstrovská pozícia.

Mnohí pretekári sa vyslovili proti tomuto kroku, ale Ross Brawn ako šéf F1 pre motoršport je za a vraj má aj "jednohlasnú podporu" zo strany tímov. Potvrdil to v rozhovore pre Channel 4.

"Spolu s FIA momentálne disponujeme jednohlasnou podporou tímov," uviedol Brawn. "Jazdci vyjadrili svoje obavy a už sme s nimi absolvovali prvé rozhovory..."

Brit zdôraznil, že všetko je to ešte len v rovine konceptu a na detailoch sa pracuje. "Keď toto všetko absolvujeme, tak bude fér prediskutovať to s jazdcami. My to vnímame tak, že tomu dajme šancu. Možno to nebude fungovať, ale ako inak môžeme napredovať?"

"Väčšina športov sa aktuálne zaujíma o to, ako by mohla napredovať. Potrebujeme zachovať základnú integritu toho, čím sme. Nič nechceme narušiť. Ale vedeli by sme to trochu podporiť a prilákať záujem?" pýtal sa Ross Brawn.

"Náš zámer je taký, že by sme mali dve alebo tri podujatia, v ktorých by sme namiesto kvalifikácie mali šprint z otočeného štartového roštu. Zaujíma nás, ako by mohol takýto šprint dotvoriť hlavné preteky a ako by to fungovalo. Radi by sme videli reakciu verejnosti a chceme vidieť, či to má miesto v pretekárskom športe alebo nemá."

"Pochopiteľne by to museli byť preteky v období, keď už majstrovstvá majú určité poradie. Nemohlo by sa tak stať v príliš skorej fáze sezóny, lebo by poradie neodzrkadľovalo skutočnosť."

Brawn nevylúčil, že v budúcnosti by sa za sobotu mohli udeľovať aj body: "Je možné, že by sme dávali nejaké obmedzené body a za nedeľu potom plný počet."

"V budúcom roku nás nečakajú žiadne veľké zmeny pravidiel. Vo Formule 1 sme nikdy nemali príležitosť na vyskúšanie iných formátov, ale budúci rok by bol fajn na vyskúšanie jedného či dvoch nových formátov. Videli by sme, či to funguje."

"Tých podujatí by nebolo veľa, len dve či tri. Sme zvedaví na to, ako by to dopadlo. Alebo taký bod za najrýchlejšie kolo: keď sme to zavádzali, prichádzala kritika, ale dnes by to už nikto nekritizoval," dodal Ross Brawn.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Liberty Media

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac