spravy.sk spravy.sk

Tímy F1 podpurujú návrh dizajnov s otvoreným zdrojom
zdroj: Milan Kubala

Tímy F1 podpurujú návrh dizajnov s otvoreným zdrojom

Tímy Formuly 1 podporujú myšlienku zverejniť niektoré návrhy dielov monopostu online pre súpera, aby s nimi mohol pracovať. Podľa nich však tento návrh potrebuje čas, aby správne fungoval.

Zmeny pravidiel, ktoré majú vstúpiť do platnosti od roku 2021, zahŕňajú aj štandardizáciu niektorých častí s cieľom znížiť náklady. Toto opatrenie sa však stretlo aj s kritikou, najmä od tímu Ferrari. Takéto časti sú rizikom z hľadiska spoľahlivosti a potenciálnymi dodatočnými výdavkami na overenie návrhov. 

Preto sa ako alternatíva navrhol koncept s "otvoreným zdrojom". Vyžadovalo by to, aby tímy zverejnili svoje návrhy pre určité oblasti online, čo ostatným umožní vytvárať kópie a štandardizovať časti iným spôsobom. 

Technický riaditeľ Mercedesu, James Allison, pre Motorsport povedal: „Je to celkom nový nápad a na premenu tohto konceptu na realitu bude potrebné veľké množstvo rozhovorov, ale myslím si, že túto možnosť treba preskúmať.“

Podľa neho to môže priniesť aj problém v tom, že všetci budú čakať na nejaký návrh, ktorý ak príde, už môže byť neskoro. Allison verí, že systém s otvoreným zdrojovým kódom by sa vybudoval v priebehu rokov a nakoniec by existovala dostatočne veľká databáza na rôzne riešenia. 

Už spomínané Ferrari spolu s Red Bullom takúto alternatívu tiež vítajú. „Potrebujeme sa zamyslieť nad tým, ktoré časti tam vložíte a vyberiete,“ uviedol Paul Monaghan, hlavný inžinier Red Bullu. 

Lauren Mekies, športový riaditeľ Ferrari, si myslí, že takýto koncept je lepší ako štandardizované súčiastky. „Bude zrejme zložité prísť s ďalším spôsobom klasifikácie súčiastok, ale potrebujeme možnosť vyhnúť sa riziku spojenému s potrebou štandardných dielov.“

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Tímy

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac