spravy.sk spravy.sk

Steiner: Experimenty v F1 majú zmysel, pretože zmena pravidiel v roku 2021 všetko neopraví
zdroj: Haas

Steiner: Experimenty v F1 majú zmysel, pretože zmena pravidiel v roku 2021 všetko neopraví

Šéf tímu Haas, Günther Steiner, si myslí, že experimentovanie s formátom pretekov v roku 2020 má zmysel. Podľa neho totiž nariadenia, ktoré vstúpia do platnosti o rok neskôr, nevyriešia všetky problémy šampionátu.

Hlavní predstavitelia Formuly 1 chcú už v najbližšej sezóne vyskúšať napr. kvalifikačné preteky s otočeným roštom, čo sa stretlo so silným odporom zo strany jazdcov. Steiner na otázku Motorsportu, na ktorú stranu sa viac prikláňa, odpovedal, že nie je proti experimentovaniu, ak bude vedenie dostatočne odvážne uznať prípadnú nefunkčnosť daného formátu. 

„Niekedy musíte experimentovať, pretože ako inak zistíte, či to funguje? Pri simuláciách skončíme s tým, že to neurobíme, pretože to prinesie riziko. Každá zmena však zahŕňa riziko. Experimenty podporujem, ale musí tam byť úprimnosť, že ak to nefunguje, nebude sa v tom pokračovať,“ uviedol. 

V rozhovore sa tiež postavil na stranu jazdcov, ktorí tvrdia, že pole nedokáže všetkým konkurovať. Podľa neho je problém v tom, že rozpočtový strop je príliš vysoký. „Ak s tým, že jazdci nie sú vyrovnaní, súhlasia pretekári v popredných tímoch, mali by apelovať na zníženie rozpočtového stropu.“

Ten po dohode FIA a tímami dosiahne, od roku 2021, hodnotu 175 miliónov dolárov. Niekoľko stajní zo stredu poľa už dalo najavo nespokojnosť, napr. Renault, či Racing Point. 

„Chápem, že všetci by chceli pretekať s dvadsiatimi jazdcami, ktorí si budú vyrovnanými súpermi. Ak to chceme dosiahnuť čo najskôr, jediný spôsob je znížiť tento strop. Dohodli sme sa na tom a preto musíme prejsť fázou, v ktorej máme ešte stále stratu na prvé tri tímy,“ povedal Steiner.

Ako dodal, aj to je dôvod, prečo súhlasí s experimentovaním v roku 2020. „Ja osobne si nemyslím, že by kvalifikačné preteky s otočeným roštom niečo zmenili, ale manažment F1 (FOM) to chce vyskúšať. My sme súčasťou toho celého a keďže tu ide o šport ako taký, musíme sa im pokúsiť pomôcť,“ uzavrel. 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Günther Steiner

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac