spravy.sk spravy.sk

Steiner: Niekedy radšej počúvať jazdcov, než pozerať na čísla
zdroj: Haas

Steiner: Niekedy radšej počúvať jazdcov, než pozerať na čísla

Celoročná sága ohľadne toho, čo spôsobuje problémy Haasu sa blíži ku koncu. A pneumatiky Pirelli, ktoré boli hlavným terčom kritiky Günthera Steinera a spol., to nie sú.

Haas mal v tejto sezóne veľké problémy prinútiť pneumatiky pracovať správne. Niekedy boli ťažkosti také veľké, že aj poddimenzovaný Williams sa dokázal tohtoročnej VF-19 vyrovnať. Napríklad v Rakúsku skončil Kevin Magnussen v kvalifikácii piaty, no o deň neskôr bolo jeho pretekové tempo porovnateľné s autami tímu z Grove.

V snahe vyriešiť problémy začal Haas porovnávať súčasný aerodynamický balík s tým, ktorý nasadil v úvodnom podujatí sezóny. Do Ruska tím pricestoval s hybridom austrálskeho a aktuálneho balíka, ktorý na počudovanie fungoval veľmi dobre.

Finálny rozsudok je tak zrejmý, problém nespočíval v pneumatikách, koncepte či dizajne, ale aerodynamike, resp. v spôsobe nasadzovania nových prvkov aerodynamiky.

„Nechcem veľmi špecifikovať technické záležitosti, ale mali sme radšej o trochu viac počúvať pilotov, keď nám hovorili o tom, ako sa auto správa,“ povedal boss Haasu Günther Steiner. „Niekedy radšej počúvať jazdcov, než pozerať na čísla.“

„To sme sa z toho celého naučili. Myslím, že teraz potrebujeme korelovať slová pilotov s tým, čo nám hovoria čísla. Od Barcelony by sme dnes už mnoho vecí urobili inak.“

Pilot tímu Kevin Magnussen sa vyjadril, že v tejto sezóne nebolo jednoduché identifikovať, kde presne nastala chyba. Auto totiž niekedy jazdilo skvelo, inokedy zas úplne hrozne.

„Nie je to tak, že sme sa ich snažili presvedčiť o určitých veciach. Povedali sme im, čo cítime, a to bolo v tomto roku náročné, pretože som mal dojem, že auto sa správa dobre,“ povedal Kevin Magnussen. „Veľakrát som obviňoval pneumatiky, aj keď som sám nebol schopný tímu ukázať, čo tieto problémy spôsobuje.“

„Teraz to vyzerá tak, že máme problém s aerodynamikou, ktorá je veľmi citlivá. To znamená, že stačí málo a úplne sa naruší celá stabilita. Je to komplexné, ale tím už našiel smer a vie, na čom musí pracovať,“ uzavrel Magnussen.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Günther Steiner

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac