spravy.sk spravy.sk

Wolff venoval tituly Laudovi: Jeho prítomnosť bola rozhodujúca
zdroj: Mercedes

Wolff venoval tituly Laudovi: Jeho prítomnosť bola rozhodujúca

Mercedes vybojoval na Veľkej cene Japonska prvé a tretie miesto. V pretekoch mal rýchlejšie auto ako Ferrari a teoreticky mohol zaknihovať aj dvojité víťazstvo, avšak i toto umiestnenie mu stačilo na potvrdenie oboch titulov. Medzi jednotlivcami môžu po dnešku vyhrať už len Lewis Hamilton alebo Valtteri Bottas.

"Som nadmieru šťastný," povedal športový šéf Mercedesu Toto Wolff. "Keď sme vstupovali do novej turbohybridnej éry, tak sme si predsavzali, že budeme pravidelne vyhrávať a skôr či neskôr prehovoríme do boja o titul. Po šiestich rokoch je jasné, že získame všetky tituly. Sám viem, aké množstvo tvrdej práce bolo na tom odvedenej. Zažili sme aj údery a bolestivé chvíle, ale tím sa zas a zas pozviechal a zareagoval. Na celú túto stajňu som veľmi hrdý."

"Ťažko vám viem povedať, pod akým tlakom človek je. Tento tlak na seba vyvíjame hlavne sami. Požadujeme od seba veľmi veľa a keď tieto požiadavky následne nie sú naplnené, tak to bolí. Vždy sa pokúšame o to, aby sme sa z každej prehry poučili a pri ďalšom pokuse to spravili lepšie. Som presvedčený o tom, že elementárna sila tohto tímu spočíva v nasledovnom: z prehier sa poučiť a následne ešte pridať. Tak, ako sme to spravili po rannej kvalifikačnej prehre."

"Formula 1 je o neustálom systéme hore-dole. Ešte v piatok sme mali obe autá vpredu, avšak v kvalifikácii sme neboli dostatočne rýchli. Teraz sme zvíťazili a získali oba tituly. Vyvoláva to veľmi silné emócie," skonštatoval Rakúšan.

Po letnej prestávke však Mercedesu akosi došiel dych. Zdá sa, že tento tím akoby prestal vyvíjať; to všetko s vedomím, že tituly mu už predsa nemôžu ujsť. "Netvrdil by som, že sme už robili len to nevyhnutné. Vieme totiž, že do budúceho roku ostávajú stabilné pravidlá a preto je dôležité s tohtoročným autom sa ešte niečo naučiť."

"Nikdy nie je jednoduché prepnúť na nový ročník v správnom okamihu, ale som presvedčený o tom, že sme konali správne. Súčasne však musíme uznať, že z hľadiska jedného ostrého kola nie sme dosť dobrí a potrebujeme na tom zapracovať. Dnes sme mali aj šťastie, že Vettel na štarte zaváhal. Valtteri sa dostal do čela a položil tak základný kameň svojho víťazstva."

"Teraz sa môžeme stiahnuť a v pokoji pozorovať, ako sa bude vyvíjať majstrovský boj Lewisa s Valtterim. Na druhej strane nás hnevá, že Ferrari je v určitých podmienkach lepšie. Máme preto veľmi zmiešané dojmy. Sme ctižiadostiví a dosť hladní na to, aby sme povedali, že aj z hľadiska jedného kola chceme mať opäť najlepšie auto. Práve tento prístup nás dostal tak ďaleko," zdôraznil Wolff.

Nástupca Rossa Brawna pri kormidle tohto tímu nezabudol spomenúť aj jednu mimoriadne podstatnú persónu. "Veľmi dôležitú úlohu zohral Niki Lauda, ktorému chceme tento titul venovať. Jeho prítomnosť bola rozhodujúca. Neprestajne nás podporoval, ale súčasne na nás vyvíjal tlak. Bol to výnimočný človek a každý deň na neho myslím. Veľmi mi chýba. Naďalej je až neskutočné, že tu už nie je. Vždy, keď sa v našej ceste objaví nejaká prekážka, zamýšľam sa nad tým, čo by asi spravil Niki."

Príde po šiestich tituloch aj siedmy? "Sme posadnutí myšlienkou, aby sme opäť postavili najlepšie auto. Aktuálne ho nemáme, ale koncentrujeme sa na to. Každoročne si stanovujeme vysoké ciele. Práve sme prekonali historický rekord Ferrari, ale na našom hlade po víťazení sa nič nemení," dodal Toto Wolff.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Japonsko

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac