spravy.sk spravy.sk

F1 zmení formát víkendu, zo štyroch dní budú tri
zdroj: Mercedes-AMG F1 twitter

F1 zmení formát víkendu, zo štyroch dní budú tri

Suzuka nám názorne ukázala, ako by v praxi mohol fungovať skrátený súťažný víkend. Všetkým jazdcom je jasné, že by to išlo aj takto a celý jazdný program by sa dal popratať do dvoch dní, ktoré by boli nabité akciou. Nuž a na druhej strane by sa jeden deň počas každého víkendu "ušetril", čo robí viac ako dvadsať dní za rok.

Lewis Hamilton vypísal na svojom Instagrame anketu, v ktorej sa fanúšikov pýtal, čo oni na to. Sám povedal, že je ZA a na jeho stranu sa pridalo 72 percent ľudí. Nuž a úvahy o tejto alternatíve napokon potvrdil aj jeden z lídrov Formuly 1 Ross Brawn. Síce to nakoniec nebude len o dvoch dňoch jázd, ale víkend bude celkovo skrátený.

Aktuálne je to tak, že vo štvrtok je mediálny deň a všetci jazdci majú povinné stretnutia s novinármi. Každý musí mať svoj termín a žurnalistom musí dať priestor na otázky. V piatok sa konajú dva tréningy, po ktorých sú opäť povinné rozhovory, v sobotu tréning a kvalifikácia plus rozhovory, nuž a v nedeľu preteky plus rozhovory.

Aktuálne to vyzerá tak, že formát bude mierne upravený. Jazdiť sa bude počas troch dní, ale pretekári a členovia tímov budú môcť prísť na okruh o deň neskôr, čo de facto znamená, že vo štvrtok sa na trati nebude diať vôbec nič. Mediálny deň bude buď zrušený, prípadne presunutý na piatok, pričom v tento deň by sa okrem rozhovorov mohol uskutočniť aj tréning.

"Formát je aspektom tohto športu, na ktorý sme sa pri príprave pravidiel pre budúce roky detailne koncentrovali," uviedol Ross Brawn vo svojom tradičnom stĺpčeku po veľkej cene. "Do úvahy sme pritom vzali názory všetkých kľúčových hráčov, promotérov, tímov a rovnako aj fanúšikov."

"Úprimne vám poviem, že hlavne medzi organizátormi sa našiel silný konsenzus týkajúci sa zachovania trojdňového formátu traťovej aktivity, aj keď s iným časovým rozpisom. Je pravda, že taký deň, ako bola nedeľa v Suzuke, ponúka v priebehu niekoľkých hodín skvelú šou, ale nižšie série by vytlačil do predchádzajúcich dní."

"Po dôkladnej analýze sme dospeli k tomu, že najlepším riešením bude ponechanie trojdňového podujatia. Revidujeme piatkový formát, ale zvyšok ostane nedotknutý: kvalifikácia sa uskutoční v sobotu a preteky v nedeľu. V záujme naplnenia požiadaviek tímov a s ohľadom na mierne sa navyšujúci počet veľkých cien, ktorých bude v budúcom roku 22, sme zvážili reorganizovanie programu tak, aby mohli tímy a jazdci prísť na okruh o deň neskôr," dodal Ross Brawn.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Liberty Media

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac