spravy.sk spravy.sk

F1 sa pripravuje na rozhodujúce stretnutie v Paríži, na ktorom sa bude naposledy hovoriť o pravidlách pre rok 2021
zdroj: TASR

F1 sa pripravuje na rozhodujúce stretnutie v Paríži, na ktorom sa bude naposledy hovoriť o pravidlách pre rok 2021

O niektorých aspektoch nových nariadení v F1, ktoré majú vstúpiť do platnosti od sezóny 2021, sa ešte musí rozhodnúť pred 31. októbrom. Práve preto sa v stredu v Paríži uskutoční dôležité stretnutie všetkých zainteresovaných strán, na ktorom budú mať poslednú možnosť diskutovať o zmenách zoči voči.

Stretnutie bude štvrté zo série, ktorá sa konala v posledných mesiacoch práve za účelom formovania pravidiel od roku 2021. Zástupcovia Grand Prix Drivers‘ Association (GPDA) boli pozvaní, aby sa taktiež pripojili k FIA, Liberty a tímom. 

Počas víkendu sa na Suzuke uskutočnili dve prípravné stretnutia. Na prvom sa diskutovalo o podrobnostiach v športových predpisoch, v rámci ktorých by sa mal napr. upraviť tzv. zákaz práce pre mechanikov. V rámci druhého sa analyzovali výsledky dopadu možných zmien - napr. sobotných kvalifikačných pretekov. 

Veľké tímy sa snažia presadiť vlastné návrhy, ktoré sa týkajú najmä štandardizovaných súčastí. „Niektoré nariadenia dnes ráno skutočne prišli na môj e-mail,“ uviedol v piatok šéf McLarenu, Zak Brown. „Snažíme sa nájsť rovnováhu v tom, ako bude vyzerať budúcnosť Formuly 1, pretože počas nasledujúceho týždňa to budeme mať vo svojich rukách.“

Ako dodal, F1 podľa neho potrebuje radikálnu zmenu. „Zbytočne míňame veľké množstvo peňazí v porovnaní s tým, akú šou dostane fanúšik. O tom by to malo byť. Ak máte veľa fanúšikov po celom svete, budete mať veľa sponzorov, promotérov, ktorí budú predávať lístky, veľa výrobcov v hre a podobne."

"Myslím si, že chceme vyrovnanejšie a nepredvídateľnejšie preteky. Teraz sme na správnej ceste. Potrebujeme pár zásadných zmien, ktoré verím, že prídu v roku 2021,“ priblížil Brown.

Aj šéf Ferrari, Mattia Binotto, súhlasí s tým, že stretnutie v Paríži bude dôležité, pretože pôjde o poslednú diskusiu do konca mesiaca, keď sa uskutoční hlasovanie o nových pravidlách. 

„Stále tu máme veľa otvorených bodov, prebiehajú diskusie, takže je teraz veľmi ťažké povedať, ako sa to uzavrie. Vo Ferrari máme v úmysle hrať našu úlohu. Máme dôležitý hlas v diskusiách kvôli tomu, čo náš tím znamená pre F1.“ 

Binotto však dodal, že neplánujú využiť svoje právo veta. „Bola by to hanba. Diskutujeme naozaj otvorene a verím, že na konci nájdeme ten správny kompromis,“ uviedol. 

Vedúci tímu Racing Point, Otmar Szafnauer, taktiež potvrdil, že pred ďalším stretnutím sa musí ešte množstvo vecí dohodnúť. „Vo vzduchu je stále veľa otázok,“ reagoval na otázku od Motorsport. „Viac sa dozvieme po stretnutí v Paríži. Každý by mal vyjadriť svoj názor, lebo iba tak dospejeme k záveru, kde budeme spokojní."

"Myslím, že aj po 31. októbri budeme môcť urobiť zopár zmien, ale dovtedy už musí byť väčšina dohodnutá, pretože Svetová rada pre motoristický šport musí v posledný októbrový deň o niečom hlasovať.“

Szafnauer pripustil, že niektoré z pôvodných návrhov FIA a F1 boli zamietnuté. „Veci sa trochu roztriedili. Rozpočtový strop, lepšie rozdelenie príjmu. Deje sa to, ale nie na tej úrovni, ako to chceli malé tímy. Je tam kompromis, keďže veľké tímy pravdepodobne nič z toho nechceli,“ uzavrel.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Pravidlá

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac