spravy.sk spravy.sk

Hrozí Renaultu diskvalifikovanie z celej sezóny?
zdroj: TASR

Hrozí Renaultu diskvalifikovanie z celej sezóny?

Po skončení Veľkej ceny Japonska sme sa dozvedeli nezvyčajnú vec. Racing Point obvinil konkurenčný Renault z využívania nelegálneho brzdového systému. Ide o mimoriadne vážne obvinenia, ktoré môžu mať rovnako vážne dôsledky.

Veľa informácií o téme zatiaľ nemáme, ale podľa dokumentu FIA sa Renault previnil systémom označeným ako "pre-set lap distance-dependent brake bias adjustment system", ktorý podľa všetkého v priebehu kola automaticky upravuje nastavenie balansu bŕzd.

Jazdci si niečo takéto môžu robiť sami prostredníctvom tlačidiel na volante, ale v rýchlosti to nie je jednoduché. Ak to za nich vie zákrutu po zákrute robiť počítač, je to enormná výhoda.

Otázne je zatiaľ to, ako na túto vec v Racing Pointe prišli. Zástupcovia stajne so sídlom v Silverstone boli na všetko dobre pripravení, pretože komisárom predložili dvanásť strán materiálu! A toto už vyzerá na reálnu tímovú vojnu. 

Pochopiteľne ide o peniaze, pretože ak by bol Renault vyradený z majstrovstiev, Racing Point by poskočil na lepšiu priečku a od Manažmentu F1 by zinkasoval viac peňazí. "Voči obvineniam sa budeme brániť všetkými prostriedkami," reagoval na to šéf Renaultu Cyril Abiteboul.

Novinár Roger Benoit, ktorý má za sebou viac ako 700 navštívených veľkých cien, priniesol v Blicku zaujímavú úvahu: nie je vylúčené, že Racing Point sa k informácii dostal vďaka bývalému zamestnancovi Renaultu.

FIA situáciu aktuálne skúma, Renaultu zabavila viacero súčiastok, medzi ktorými sú volanty i elektronická kontrolná jednotka. 

A ako to napokon dopadne? Odpoveď je pomerne jednoznačná: ak prišlo k porušeniu pravidiel v jednej veľkej cene, bude nasledovať vyradenie z jej výsledkovej listiny. Ak sa dokáže porušovanie pravidiel v priebehu celej sezóny, bude to vyradenie zo šampionátu. A pravdepodobne mastná pokuta k tomu. Ale nepredbiehajme.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Renault

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac