spravy.sk spravy.sk

V stredu sa bude hlasovať o troch pokusných budúcoročných kvalifikáciách
zdroj: TASR/AP

V stredu sa bude hlasovať o troch pokusných budúcoročných kvalifikáciách

Tímy Formuly 1 sa v stredu stretli v Paríži, kde hlasujú o tom, či sa v roku 2020 dočkáme troch experimentálnych sobotňajších kvalifikačných pretekov, do ktorých by jazdci vstupovali z obráteného štartového roštu.

Keďže pravidlá pre budúci rok bolo možné väčšinovým počtom hlasov zmeniť len do 30. apríla, aktuálne je potrebná jednohlasná zhoda. Nuž a je pravdepodobné, že veľkí s touto novinkou súhlasiť nebudú: simulácie Mercedesu už ukázali, že po štarte z posledného miesta sa jazdcovi v priebehu 100 kilometrov môže podariť  získať len štyri až päť pozícií.

Vezmime si teoretický príklad: Lewis Hamilton by štartoval ako posledný a pred sebou by mal Valtteriho Bottasa, Charlesa Leclerca, Maxa Verstappena a Sebastiana Vettela. Predbiehal by teda len veľmi ťažko a v zásade by iba čakal na to, kým sa všetci menovaní dostanú pred Carlosa Sainza, Pierra Gaslyho, Alexa Albona a kohokoľvek, kto by bol na týchto priečkach.

Táto novinka má byť uplatnená napríklad vo Francúzsku, kde je predbiehanie veľmi ťažké. Z tohto pohľadu sa dá predpokladať, že veľké tímy s ňou nemusia súhlasiť. V klasickej kvalifikácii si vybojujú miesta na čele, v tejto by to však nešlo. Dobrovoľne by sa pripravili o šancu na dobrý výsledok.

Na druhej strane treba povedať, že pre divákov by to bolo mimoriadne atraktívne a fanúšikovia by si rozhodne užili 100 + 300 kilometrov veľkého napätia. 

"O tejto otázke sme ešte nerozhodli," uviedol šéf Hassu Günther Steiner, ktorého slová cituje Motorsport.com. "Treba povedať, že ak sa nenájde jednohlasná zhoda, tak k tomu nepríde. A neviem, či o tom všetci budú presvedčení, ale rozhodne sa v stredu. Na druhej strane vieme, že už viackrát niekto niečo nechcel, ale aj tak k tomu prišlo."

"Nebudem teda predbiehať a tvrdiť, že sa tak nestane. Existujú však aj ľudia, ktorí v tomto smere majú obavy," pokračoval. "Ja nie som proti. Ak bude väčšina ZA, tak súhlasím. Niekedy totiž treba skúšať aj iné veci. Veď ak to nebude fungovať, tak uznáme, že to nefungovalo a vrátime sa k súčasnému stavu."

"Rád to vyskúšam a uvidím, aké to bude, aký to bude mať vplyv, aké náklady to vyvolá, ale aj to, či to priláka viac divákov. Hlavná otázka stojí tak, či skutočne zabezpečíme lepšiu šou. Ak nie a robíme to len pre nejaké vlastné potešenie, tak to nemá význam," dodal Günther Steiner.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac