spravy.sk spravy.sk

Jamamoto dostal pre piatkový tréning na Suzuke špeciálnu výnimku
zdroj: TASR/AP

Jamamoto dostal pre piatkový tréning na Suzuke špeciálnu výnimku

V piatkovom prvom tréningu pred Veľkou cenou Japonska dostal príležitosť zajazdiť si v monoposte Toro Rosso domáci pilot, Naoki Jamamoto.

Jazdec podporovaný spoločnosťou Honda však nemal dostatočný počet bodov na licenciu, ktorá by ho oprávňovala súťažiť v F1. Preto sa kompetentní rozhodli udeliť mu výnimku. Riaditeľ pretekov FIA, Michael Masi, rozhodnutie komentoval s tým, že Jamamoto potrebné body získa už o dva týždne, počas podujatia série Super Formula.

„Bolo to rozhodnutie Svetovej motoristickej rady, jediného orgánu, ktorý môže takéto rozhodnutie urobiť. Stalo sa tak minulý týždeň,“ uviedol šéf pretekov. 

„Posledné kolo série Super Formula je na programe o dva týždne a aj keby v ňom nesúťažil, aj tak by už nazbieral dostatočný počet bodov. Takže proti nemu stálo skutočne len štrnásť dní. Preto sa rada rozhodla mu túto licenciu udeliť už teraz,“ povedal Masi.

Výkon Jamamota ocenili viacerí, medzi nimi aj technický riaditeľ Hondy, Tojoharu Tanabe. „Odviedol skvelú prácu a poskytol inžinierom užitočnú spätnú väzbu. Pre mňa osobne bolo príjemné s ním pracovať a dokonca hovoriť po japonsky,“ uzavrel. 

Naoki Jamamoto je úradujúcim šampiónom japonskej Super Formuly, kde v tomto roku útočí na svoj tretí titul. Vlani opanoval aj seriál cestovných áut Super GT, kde triumfoval po boku Jensona Buttona, ktorý Jamamota označil za pretekársky talent na úrovni Formuly 1.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Japonsko

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac