spravy.sk spravy.sk

Steiner spomína na vtipnú anekdotu s Irvinom a vysvetľuje, prečo Jaguar v F1 neuspel
zdroj: Twitter/Haas

Steiner spomína na vtipnú anekdotu s Irvinom a vysvetľuje, prečo Jaguar v F1 neuspel

V rokoch 2000 až 2004 sme na scéne mali aj tím Jaguar. Financovaný bol pomerne dobre, ale prevratné úspechy nedosiahol; v šampionáte mu patrilo len deviate, ôsme a trikrát siedme miesto. Pre lídrov zoskupenia toho bolo akurát tak dosť a stajňu predali Red Bullu.

Okrem napríklad Nikiho Laudu vtedy pre tím pracoval aj dnešný šéf Haasu Günther Steiner, ktorý v rozhovore pre podcast Starting Grid potvrdil aj zaujímavú historku s Eddiem Irvinom. Nuž a okrem toho vysvetlil, prečo to ako celok nefungovalo.

"Pre predstavenstvo Ford Motor Company sme boli len nákladovou položkou. Nič iné," skonštatoval Steiner, ktorý následne reagoval aj na známy príbeh o Eddiem Irvinovi: Je pravda, že bol najlepšie plateným zamestnancom celej spoločnosti? Hovorí sa, že keď to videl William Clay Ford mladší, začudoval sa: "Kto do pekla je tento Edmund Irvine?"

"Myslím si, že táto anekdota by mala byť pravdivá," usmial sa Günther Steiner. "Ja som na danom zasadnutí predstavenstva nebol, ale počul som ju od ľudí, ktorí tam boli. Potrebovali šetriť a prechádzali si platové položky jednotlivých zamestnancov, nuž a Eddie bol platený fakt dosť dobre. Ford ho pritom vôbec nepoznal. Aj toto jasne ukazuje, ako ďaleko malo predstavenstvo spoločnosti od nášho angažmánu v F1."

"Aj preto to celé nedosiahlo úspech. Pre nich sme boli len nákladovou položkou. Nikto nevedel, čo sa vlastne deje, vôbec do toho neboli vtiahnutí. Ja si myslím, že práve preto to padlo," hovoril ďalej Talian, podľa ktorého vo Forde ani len netušili o komplexnosti Formuly 1. "Niektorí z našich ľudí nikdy nepôsobili v motoršporte a odrazu prišli do F1. Bol to pre nich šok."

"Ja tým ľuďom nemôžem vyčítať, že ničomu nerozumeli. Oni tomu ani nemohli rozumieť. Dostali prácu, pre ktorú neboli kvalifikovaní. Bolo by to asi to isté, ako keby ste ma požiadali o to, či nebudem viesť automobilovú firmu. Bol by som ako ryba na suchu. Tiež by som nevedel, kde mám začať. Dostali sme ľudí, ktorí niečo také nikdy nerobili. Prichádzali s najdivokejšími nápadmi, boli úplne šialení a nefundovaní. Bolo ťažké vôbec im vysvetliť, čo vlastne máme robiť. Nuž a keď som im povedal, že nemajú pravdu, začali sa priečiť," dodal Günther Steiner.

Doplňme, že pred časom sa o neúspechu Jaguaru rozrečnil aj samotný Irvine. "Nefungovalo to, pretože Ford Formule 1 neporozumel," uviedol pre Motorsport-Total.com. "Problém bol v tom, že neinvestovali do infraštruktúry tímu. Mysleli si, že auto namaľujú na zeleno, na bočnice napíšu Jaguar a vybavené. Pritom sme nemali ani veterný tunel. Smiešne."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Eddie Irvine

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac