spravy.sk spravy.sk

FIA vylúčila Renault z výsledkov VC Japonska
zdroj: Renault

FIA vylúčila Renault z výsledkov VC Japonska

Medzinárodná automobilová federácia (FIA) vydala po stredajšom ženevskom vypočúvaní tlačové stanovisko v súvislosti s obvinením Racing Pointu namierenom voči autám Renaultu. Potvrdila, že obaja pretekári francúzskej stajne boli vylúčení z výsledkovej listiny VC Japonska.

Krátko po skončení pretekov v Suzuke sme sa dozvedeli o tom, že Racing Point si pripravil pomerne obsiahly protest. Renault obvinil z toho, že auto si v priebehu kola dokáže automaticky meniť brzdný balans. Celý proces má byť dopredu naprogramovaný a upravuje sa podľa jednotlivých zákrut.

Komisári napokon obvinenia úplne nepotvrdili, pretože zariadenie nemalo byť "vopred nastavené" a nevedelo sa automaticky upravovať podľa pozície na okruhu, avšak "brzdový systém Renaultu obsahoval jazdeckú pomôcku a preto nebol v súlade s Článkom 27.1 Športových pravidiel Formuly 1."

"Nastavovací systém brzdového balansu, o ktorý tu ide, pôsobil ako jazdecká pomôcka," skonštatovali komisári. "Jazdca ušetril od toho, aby musel v priebehu kola vykonávať mnoho úprav nastavenia."

Komisári skonštatovali aj to, že nejde o systém, ktorý by úplne "nahrádzal jazdecké schopnosti a reflexy". Ide však o "jazdeckú pomôcku" a tým pádom to rozhodne nie je v súlade s pravidlami.

Daniel Ricciardo prišiel o šieste miesto a Nico Hülkenberg o desiate. Šiesty tak skončil Charles Leclerc, siedmy Pierre Gasly, ôsmy Sergio Pérez, deviaty Lance Stroll a desiaty Daniil Kvjat.

Dodajme, že všetko sa riešilo telefonicky. Za Renault boli "prítomní" Alan Permane, Nick Chester a John McColgan, za Racing Point Andy Stevenson, Oliver Rumsey a Charlie Blackwell, za FIA zasa Gilles Simon, Nikolas Tombazis a Olivier Hulot.

Zaujímavé je aj to, že protest Racing Pointu bol založený na informáciách od bývalého zamestnanca Renaultu, ktorý si nebol vedomý presných detailov brzdového kontrolného systému. Palubné zábery z áut však mali naznačovať, že niečo nie je v poriadku.

Renault má na podanie odvolania voči verdiktu čas do štvrtka 17:00 nášho času.

Celý verdikt FIA nájdete na tomto linku.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: FIA

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac