spravy.sk spravy.sk

Abiteboul potvrdil, že Renault mal inkriminovaný brzdový systém už aj v minulom roku
zdroj: Renault

Abiteboul potvrdil, že Renault mal inkriminovaný brzdový systém už aj v minulom roku

Jedna z tém, ktorá sa aktuálne nesie formulovým svetom, sa týka automatického systému, ktorým si Renault bez zásahu jazdcov upravoval balans bŕzd. Celá situácia je paradoxná: FIA uznala, že systém je v súlade s technickými pravidlami, ale aj tak porušuje športové pravidlá, pretože je asistenčnou pomôckou jazdcov.

"Táto technológia bola využívaná už dlhšie," povedal šéf Renaultu Cyril Abiteboul. "Jeden z tímov (Racing Point, pozn. red.) sa teraz rozhodol požiadať o názor na túto tému. Normálne by to malo byť tak, že FIA požiadajú o technickú direktívu, prípadne prizvú do diskusie priamo nás. Ale nie takto v pretekoch a cez komisárov. Ak by to nebolo takto, mali by sme šancu zmeniť to."

"Pred danými pretekmi v Suzuke sa o legálnosti nášho systému nikdy nediskutovalo ani nešpekulovalo. My sme FIA ohľadom tohto ani nekontaktovali; boli sme absolútne presvedčení o tom, že je legálny. A aj nám to potvrdili. Z technického hľadiska je všetko legálne."

Ale prečo tá diskvalifikácia? "Lebo podľa nich je to jazdecká pomôcka. Ale veľa vecí je jazdeckých pomôcok," upozornil Abiteboul, podľa ktorého je aj automatický systém zabezpečujúci energiu z rekuperačného systému rovnakou pomôckou. "No asi musíme akceptovať, že v tomto všetkom je aj určitá dávka subjektivity. My sme toto využívali mnoho rokov a nikdy nás nenapadlo, že to niekto môže spochybniť."

Na ďalšiu otázku týkajúcu sa toho, ako dlho bol systém nasadzovaný, prišla takáto odpoveď: "Nechcem ísť do detailov, ale nie je to novinka tejto sezóny. Prišlo to už predtým."

Francúz zdôraznil, že pre Renault je dôležité úplne očistiť svoje meno. Každý by si mal uvedomiť, že tím nepodvádzal a technické pravidlá neporušil. "Všetko je to o tom, že pravidlá sú čoraz komplexnejšie. Nepopierame, že je to jazdecká pomôcka. Nie je tu na to, aby auto robila rýchlejším, ale len na to, aby trochu odbremenila jazdcov."

"Vždy bude na subjektívnom posúdení, čo je už výrazná jazdecká pomôcka a či je to akceptovateľné alebo nie. Komisári posúdili, že toto už akceptovateľné nie je. Čo už."

"Z môjho pohľadu je to k nášmu tímu tvrdé. A ešte tvrdšie je to k jazdcom, pretože takto ľudia ešte menej uznávajú ich robotu. Vrhá to na ňu negatívne svetlo. Počas tohto víkendu sa ukáže, že budeme rovnako konkurencieschopní. O tento brzdový systém vôbec nešlo," dodal Cyril Abiteboul.

Nico Hülkenberg už pre Auto Motor und Sport potvrdil, že v piatok nepotreboval brzdný balans upraviť ani raz. Daniel Ricciardo ho podľa vlastných slov za celý deň upravil dvakrát...

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Renault

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac