spravy.sk spravy.sk

Binotto: Iné tímy mali výhodu v minulosti a nikto ich neobviňoval
zdroj: Ferrari

Binotto: Iné tímy mali výhodu v minulosti a nikto ich neobviňoval

Viacerí súperi aktuálne na Ferrari ukazujú prstom; nepozdáva sa im výkon ich pohonnej jednotky, vďaka ktorému dokážu vyhrávať kvalifikácie ako na bežiacom páse. Kontaktovali už aj zástupcov FIA a žiadali ich o preverenie situácie.

Vo Ferrari sú z tohto sklamaní. "v prvom rade ide o to, že všetky tímy pracujú na získaní konkurenčných výhod," uviedol šéf Scuderie Mattia Binotto pre Motorsport.com. "Veľmi tvrdo sme pracovali na tom, aby sme náš motorový balík vylepšili. Všetci pritom vieme, že keď tieto pravidlá začali platiť v roku 2014, tak nebol najlepší."

"Keď sa potom dostaneme do prvého radu, tak by sme na to jednoducho mali byť hrdí. Musíme to povedať celkom jasne: istým spôsobom je hanba čítať to, čo musím čítať na internete alebo v novinách. Iné tímy mali výhodu v minulosti a nikto ich neobviňoval."

"Keď sme boli my vo Ferrari z hľadiska pohonnej jednotky v nevýhode, tak sme vyvíjali úsilie v tom smere, aby sme to pochopili a aby sme jednotku vylepšili," zdôraznil Binotto. "Bolo by omnoho férovejšie, ak by som tieto vyjadrenia nemusel čítať a ani počúvať."

Žiadny z konkurentov zatiaľ nepodal oficiálny protest, ale šéf červených by bol tak či tak v pohode. "Sme v takej pohode, že sa o to ani nezaujímame. Je nám to jedno. Toto je problém pre ostatných a nie pre nás."

"FIA neprestajne a kontinuálne sleduje telemetrické dáta a vždy sa venuje aj tomu, či sú všetky pohonné jednotky v súlade s pravidlami. Prešetrujú to rovnako, ako to prešetrovali každý rok a každé preteky. Nemám žiadne informácie o protestoch a ani o tom, že by niekto FIA indikoval niečo nezvyčajné."

"Máme určitú výhodu, ale možno nie až takú veľkú, ako si niektorí myslia. Je to však len vďaka našej tvrdej práci a sme na to veľmi hrdí," skonštatoval Mattia Binotto.

Monoposty Ferrari dosahujú mimoriadne maximálky, ale toto nie je len o motore. "Nemáme najviac prítlaku a to vysvetľuje skutočnosť, prečo v zákrutách nie sme veľmi rýchli. A ak máte menej prítlaku, produkujete aj menej odporu. To je zrejmé. Podľa mňa je to kombinácia toho všetkého: menej prítlaku, slabší odpor, plus určitá motorová výhoda. Toto nám dáva výhodu na rovinkách."

Každý si napokon musí sám zvážiť, ako k tomu pristúpi. "My získavame výhodu na rovinkách, ale ostatných neobviňujeme z toho, že sú rýchli v zákrutách. Sú rýchli preto, lebo majú nejaký trik? Nemyslím si. Tak, ako ani my nevyužívame triky na rovinke. Je to len o tom, ako k svojmu autu pristupujete, ako ste ho nadizajnovali a ako ho využívate," dodal Mattia Binotto.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Ferrari

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac