spravy.sk spravy.sk

Villeneuve o rozpočtovom strope: Aký má zmysel pomáhať malým tímom, ktoré si to nezaslúžia?
zdroj: TASR/AP

Villeneuve o rozpočtovom strope: Aký má zmysel pomáhať malým tímom, ktoré si to nezaslúžia?

Vo Formule 1 bude od roku 2021 platiť rozpočtový strop. Stajne budú môcť na svoj bežný chod minúť 175 miliónov dolárov ročne, avšak úmyselne píšeme "bežný chod". V hre bude totiž aj množstvo výnimiek, ktoré sa do stropu rátať nebudú.

Zahrnuté v ňom nebudú napríklad marketingové výdavky, platy troch najdrahších zamestnancov, platy jazdcov, superlicenčné poplatky a veľa ďalších vecí, takže stajne aj tak minú možno i 300 miliónov. Avšak na nadobudnutie základnej konkurencieschopnosti to bude "len" spomínaná suma.

Jacquesovi Villeneuvovi sa to však príliš nepáči a podľa neho ide len pomoc tímom ako Williams, ktoré si ju však ani nezaslúžia. 

"Aký má zmysel pomáhať malým tímom, ktoré si to nezaslúžia?" pýtal sa Villeneuve v rozhovore pre Le Journal de Montreal. "Má organizácia ako Williams právo byť taká rýchla ako Mercedes alebo Ferrari. Odpoveď je pochopiteľne NIE. Už to, akým spôsobom pracovali niekoľko posledných rokov, veď oni ani nie sú v rovnakej kategórii."

Okrem zavedenia rozpočtového stropu by sme sa mali dočkať aj spravodlivejšieho delenia príjmov. Väčší dostanú o niečo menej, ako v súčasnosti, malí zasa viac.

"Z môjho pohľadu je to čistý socializmus," reagoval Kanaďan. "Formula 1 si zaslúži niečo lepšie. Len tri top tímy vôbec minú 175 miliónov. Williams skončil v minulom roku posledný, ale aj tak vykázal zisk 16 miliónov. Manažment a majitelia sú spokojní. Ak by bol strop stanovený na 50 miliónov, tak oni by minuli len 20 a ostali by poslední. Veď toto je vtip."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Jacques Villeneuve

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia

Magazín

Pozri viac